13. února 2013

Jak se vypořádat s bolestí hlavy


Každá to určitě známe. Bolest, která skoro vždycky přijde v tu nejnevhodnější chvíli (třeba když se člověk musí učit nebo pracovat a soustředit se, že).. Osobně rozeznávám dva druhy – migrénu, kterou trpím už od puberty a pokud se nezakročí hned při auře, tak už nepomůže ani maximální možná dávka analgetik a prevencí je prý zdravý životní styl, a pak taková ta ze stresu, dehydratace, nevyspání, od páteře, menstruace/PMS atd.
Takže pár tipů, jak řeším bolest hlavy já (hned ze začátku upozorňuji, že prášek je pro mě nejzazší varianta):
 • Kofein – nevím proč, ale zabírá. Někde jsem četla, že zužuje cévy, co se při bolesti hlavy roztáhnou, jinde zas opak (bohužel jsem nenašla žádný odborný článek, co by o tom něco vypovídal). Taky se často kombinují prášky na bolest s kofeinem – to kvůli rychlejšímu účinku a taky jeho samotnému účinku. Ale na druhou stranu nic se nemá přehánět, při vysazení kofeinu (pokud člověk pije pravidelně) se můžou bolesti hlavy dostavit.
 • Teplá/horká sprcha – hlavně masáž hlavy horkou vodou. To mi zabírá skvěle, zvlášť když ta bolest jde od páteře. Horká voda uvolňuje svaly a od tý doby, co jsem viděla, že to je jedna z nejmocnějších úlev při porodních bolestech, tak to praktikuju skoro na všechno. Někomu zabírají ledové obklady, mě z toho hlava teda bolí ještě víc.
 •  Levandule – buď do aromalampy nebo namasírovat spánky, u slabších bolestí funguje perfektně. Ale pozor, zase nepřehánět – větší koncentrace voňavosti můžou bolesti akorát podpořit. Pokud ji nemáte rádi, můžete zkusit heřmánek, meduňku, mateřídoušku, růžové dřevo...
 • Migrenol od Dr. Popova – olejíček s eukalyptovou, mátovou a hřebíčkovou silicí, kafrem a mentolem. Připomíná to spíš tygří mast, při masáží spánku mi parádně tečou slzy (takže se držet dál od očí). Hrozně pálí, takže to odpoutá pozornost od bolesti. Mě už je ale po delším používání ta „vůně“ dost protivná a účinnost je tak 50:50.
 • Dostatek tekutin – ale to je už spíš takové pozdě nad hrobem plakati..nicméně za zkoušku stojí čaj Migrenan (od Dr. Popova) anebo by dobře měly působit čaje z meduňky, kozlíku, levandule, mateřídoušky…ale to nemám vyzkoušeno, protože by se měly užívat spíše dlouhodobě.
 • Masáž spánků a hlavy
 • Přejíst se blbostí – asi to není dobrý krok, ale mě pomáhá si dát nějaký sladkosti (jinak je moc nejím), tučnosti nebo slanosti. Ale jen, když vám při bolení zároveň není blbě od žaludku (někdy totiž hlava bolí třeba z toho – zvlášť když jste ve stresu – že se houpe hladina glukózy).
 • A když nic nezabere (i když než přistoupíte k tomuto, doporučuju zkusit všechno výše napsané) tak lupnout nějaký ten prášek. Spíš něco s paracetamolem než ibuprofen. Ibuprofen je sice asi silnější, ale má mnohem méně nežádoucích účinků. Paralen nezpůsobuje žaludeční vředy a mohou ho užívat těhotné (po dohodě s lékařem teda) a těhotné toho moc nemůžou, takže logická dedukce… A dejte bacha, abyste toho neužívali moc. Každý týden je špatně a můžete si zadělat na problémy.
 •  Jít spát. Někdy to nejde, ale někdy to pomůže nejvíc.
 • A samozřejmě preventivně - pravidelně jíst, pít, nestresovat se (haha), pobývat na čerstvém vzduchu, nepít alkohol, nekouřit, však to znáte. A moje osobní doporučení - pokud máte hodně bolestí před nebo při menses, asi by bylo záhodno se zamyslet nad vysazením hormon.antikoncepce (pokud jste teda před nasazením bolesti neměly horší)...


zdroj: wikipedia.org

A co vy? Co vám pomáhá nejvíc? Zkoušíte to nějak zvládnout sami nebo vede růžová pilulka? 2 komentáře :

 1. práve dnes ma bolí hlava ako šlak..a nepomáha nič..tabletky si nedávam,vždy radšej vydržím a keď idem spať tak to prejde:)

  Veronika

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jojo, někdy je to zrádný a nefunguje nic :/ znám to

   Vymazat

Děkuji mockráte za váš komentář!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...