4. dubna 2013

Unipa - profesní sdružení porodních asistentek

Jak jsem psala někde v jednom z prvních článků, přihlásila jsem se do profesního sdružení Unipa. To jak už z toho asi vyplývá, sdružuje porodní asistentky a studentky porodní asistence. Ony to totiž porodní asistentky v naší zemi nemají moc jednoduché. Zákon sice jasně říká, jaké jsou kompetence porodních asistentek, co vše mohou bez dohledu dělat, ale v praxi to tak vůbec není. Stát a doktoři jim hážou klacky pod nohy a tím je vlastně ženám upíráno právo na přirozený průběh těhotenství, porod a šestinedělí. Když je vše v pořádku, tak je péče porodní asistentky naprosto dostačující - ona má dokonalé znalosti přirozených procesů, zatímco doktoři hledají jen patologie a někdy zbytečně zasahují, což má za následky další zbytečné kroky a žena se nemůže spojit se svou pravou podstatou... No, dalo by se toho o tom napsat spousta a nechce se mi do toho příliš zabíhat, protože by to byl asi dost rozsáhlý článek.
zdroj: facebook Unipy
Unipa provozuje online poradnu, organizuje přednášky pro veřejnost, snaží se o prosazení změny legislativy, aby si ženy mohly samy rozhodnout, jaký chtějí mít porod, také připravuje světový týden respektu k porodu a mnoho dalších činností jako rozšiřování sítě soukromých porodních asistentek. Prostě pokud vám záleží na tom, jakou jednou budete mít péči v těhotenství, zajímáte se o tuto problematiku a chcete mít přirozený porod, tak právě vám je určený tento článek.
Co chci říct..kdyby se vám chtěl udělat dobrý skutek, Unipa potřebuje pravidelné dárce ke své činnosti, kteří by měsíčně přispívali 100-500Kč. Všechny činnosti, co Unipa vykonává, totiž vyžadují poměrně velké úsilí a tito dárci jsou jedinou možností, jak zachovat její fungování nadále stejné. Chápu, že vás to teď asi nezajímá, ale kdyby tento článek oslovil jen jednoho člověka, tak budu ráda


Děkuji moc za přečtení, sdílejte, prosím, dál :)


2 komentáře :

 1. Přesně tak, no já jsem spíše pro porod doma, nevím zdá se mi to takový " v kruhu rodinném" . Každopádně doktoři hážou klacky jen ze strachu, protože by mohli přijít o práci.

  My Little World By Lori De Vaga

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, na domácí porody pořád nemám jasný názor. Když na sále vidím, co se může v jednom okamžiku stát. Otázkou je, do jaké míry porod doma ženu uklidní natolik, že se nějak vnitřně nastaví na to, že nedojde ke komplikacím. Navíc teď je porod doma o hodně riskantnější, protože porodní asistentka, co u něj je, může dostat několika milionovou pokutu (takže to dopadne tak, že ženy, co doma fakt rodit chtějí, budou rodit samy). Byla bych pro to, aby se porodnice staly lidštější, prostředí příjemnější a personál více vyhovoval přáním rodičky...a i o toto se Unipa snaží.

   Vymazat

Děkuji mockráte za váš komentář!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...