Přeskočit na hlavní obsah

CTG: Jak bych si byla přála, aby mi někdo vysvětlil hypoxii při porodu, část 2

  Článek navazuje natento, který se zabývá především deceleracemi, co dělat a nedělat. Tentokrát se podíváme na variabilitu, brady- a tachy-kardii.

Velmi zúžená/silentní variabilita

Pokud trvá méně než 40-45 minut je téměř vždy vázaná na fázi spánku nebo klidného bdění. Pokud trvá více než 40 minut, ale méně než 90 minut, již jde o suspektní parametr. Jediným řešením je pozorná monitorace a stimulační test (např. Clarkův test – při vaginálním vyšetření se jemně a opakovaně dotknout hlavičky – pokud má plod ještě rezervy, akceleruje). Pozitivita testu (=akcelerace) vylučuje acidózu. Naopak při deceleraci je vhodné provést odběr vzorku fetální krve ze skalpu plodu.

Pokud je variabilita silentní více než 90 minut, jedná se o patologii a ta se již nedá řešit konzervativně, neboť mozek již není dostatečně zásoben kyslíkem – závažná hypoxie. K lepšímu pochopení situace nám může pomoct stimulační test, kontrola plodové vody a odpověď plodu na změnu polohy matky. Pozor pokud se k této patologii přidruží lehká tachykardie nebo občasné shallow late decelerace.

Bradykardie

Bradykardie je odpověď na akutní a prodlouženou hypoxii a závažnost je vázaná na její trvání, hloubku a (ne)přítomnost variability. Všechny akutní stavy mohou způsobit tento pattern. Je potřeba uvědomit si, že závažná bradykardie spojená se silentním pásmem je terminální fáze vázaná na asfyxii myokardu a CNS, která předchází úmrtí.

Při bradykardii plod ztrácí 0,01-0,04 pH každou minutu, takže stačí deset minut a z normality se dostane do vážné metabolické acidózy. Pokud je plod vysoce citlivý k hypoxickým inzultům (IUGR, předčasný porod), časy se zřetelně zkracují. Řešením je skoro vždy akutní císařský řez.

Tachykardie

Pokud se nevyřeší sama a na vině není horečka matky, je třeba vždy myslet na infekci plodu (chorionamnionitis), obzvlášť při nižším gestačním stáří.

Mírná tachykardie může být tolerována po delší dobu než závažná. Důležité je pochopit její příčinu, pokud má matka tělesnou teplotu >37,8°C, je nutné podat antipyretika (vzestup mateřské teploty i jen o jeden stupeň posouvá disociační křivku fetálního hemoglobinu směrem doprava = snížení afinity Hb ke kyslíku).

Pokud je fetální frekvence >200 tepů/min musíme rozlišovat mezi tachykardií s pomalejším a postupným vznikem a arytmií (paroxysmální supraventrikulární tachykardie, flutter síní), která vzniká náhle s rychlým vzestupem a její přítomnost po delší dobu je spojená s vysokým rizikem srdeční dekompenzace, hydropsu, ascitu a úmrtím plodu. 

 Volně převzato z Rivista di ostetricia e ginecologia pratica e medicina perinatale Vol. XXVII N.1/2012: Luana Danti - Ipossia fetale in travaglio di parto: che fare?

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Masáž hráze v těhotenství

Až 85% žen při prvním porodu utrpí nějaký typ poranění, přičemž toto poranění má mnohdy dlouhodobé následky, zvlášť pokud se jednalo o poranění třetího nebo čtvrtého stupně (nastává cca v 0,5-10%) anebo epiziotomii (jejíž rutinní používání není již dlouhou dobu doporučováno!) Rizikové faktory pro poranění jsou: abnormální polohy plodu, operační vag.porod, překotný porod, makrosomie plodu, obezita matky, nulipara, pokročilý věk matky  Poranění třetího a čtvrtého stupně je spojeno s rozestupem rány, močovou inkontinencí, dyspareunií, anální inkontinencí, fistulemi, prolapsem pánevních orgánů.  A ani nemusíme zmiňovat psychické trauma. Mnoho žen ze strachu z poranění žádá císařský řez (ačkoliv bolest přetrvávající více než jeden rok je častější u žen po SC než po vaginálním porodu - 22% vs 8%). (4) Masáž hráze zvyšuje relaxaci svalů a prokrvení hráze , napomáhá rozšíření tkání a zvýšení jejich elastičnosti, ženy se naučí uvolnit se při pocitu pálení či bolesti hráze, což je důlež...

Co víme o nástřihu hráze - epiziotomii?

Epiziotomie byla popsána už v roce 1742 a v roce 1921 doporučována u všech porodů nulipar jako prevence porodního poranění . Léta se věřilo, že snižuje riziko závažných poranění a poruch pánevního dna a že její sutura je snadnější. Nicméně v druhé půlce 20.století začalo pomalu vyplouvat na povrch, že asi nebude tak "zázračná", jak jsme si mysleli, a že důkazy, které máme k dispozici, nejsou dostatečně silné.  Epiziotomie - nastřižení pochvy a perinea slouží k zvětšení průměru východu pánevního a usnadnění vypuzení plodu. Jedná se/jednalo se o nejčastější chirurgický zásah na světě vůbec. Četnost se u jednotlivých států pohybuje od 9% do 100%. Krátkodobé efekty epiziotomie: možné rozšíření na poranění 3. nebo 4. stupně (převážně u mediální epiziotomie!!! 11% riziko vs 2% u mediolat.), krvácení a větší krevní ztráta, edém a infekce, poranění konečníku a svěračů, poranění uretry a močového měchýře, hematom, bolest, rozestup jizvy (1) Dlouhodobé efekty: chronická infekce, ano...

Management obézních žen v prekoncepčním období, v těhotenství a po porodu - FIGO

Obezita je u žen ve fertilním věku častá a její výskyt stoupá, předpovídá se, že v roce 2025 bude celosvětově 21% žen obézních. Obezita ovlivňuje klinický přístup k těhotenství, monitoring a intervence a má vliv na perinatální výsledky. Obezita zvyšuje riziko výskytu diabetu typu 2 a kardiovaskulárních onemocnění. V těhotenství přispívá k výskytu gestačního diabetu (který sám o sobě zvyšuje riziko výskytu diabetu 2), jež napomáhá nadměrnému růstu plodu (LGA) a metabolickým poruchám – ty mohou vést k vzniku dětského  diabetu, dětské obezitě, snížení kognitivních funkcí a poruchám psychomotorického vývoje včetně mozkové paralýzy. Těhotné obézní ženy mají také vyšší pravděpodobnost porodu císařským řezem, obtíží se zahájením kojení a jeho kratším trváním. Je také zvýšená pravděpodobnost porodu mrtvého plodu a neplodnosti.  WHO obezitu definuje jako BMI ≥ 30, nicméně doporučení zde uvedená jsou vhodná i pro ženy s nadváhou (BMI 25-29). BMI = váha (kg) / výška (m2). Doporučení pro ...