Přeskočit na hlavní obsah

CTG ve druhé době porodní

Až donedávna jsem netušila, že existuje klasifikace záznamů v druhé době porodní (vypuzovací) – Piquard, 1988. Dá smysl, že CTG záznam je nutno posuzovat trochu jinak než v první době – nejen že jsou nadále přítomné kontrakce, které jsou delší a silnější, ale plod začíná svůj sestup a žena začne tlačit. Tlačení zvyšuje intraabdominální tlak a částečně zhoršuje uteroplacentární perfuzi. I proto by se záznam neměl posuzovat podle kritérií pro první dobu porodní, protože to by znamenalo interpretovat jej v 95-98% jako suspektní. Decelerace, které jsou v tomto období časté, jsou přítomné prakticky při každém zatlačení, takže pravým vyjádřením hypoxie je závažná a prodloužená bradykardie.

V druhé době můžeme identifikovat šest vzorců CTG, tři normální a tři patologické:

CTG typu 0

Bazální srdeční frekvence normální, stabilní, s dobrou variabilitou, bez decelerací. Není častý, vyskytuje se v 5-10% případů. Značí dobrou oxygenaci plodu.

CTG typu 1

Decelerace při každé kontrakci, vyskytuje se v 80% porodů. Pokud je bazální srdeční frekvence normální a variabilita mezi kontrakcemi normální, plod tento vzorec může tolerovat i dlouhou dobu (2-3 hodiny), za předpokladu, že mezi kontrakcemi má dost času obnovit zásobení kyslíkem.

CTG typu 2a

Pokles bazální frekvence na 90-100 tepů/min, s deceleracemi během kontrakce a zachovanou variabilitou. Bradykardie v tomto případě znamená pomalou akumulaci laktátů, tudíž se čas tolerance zkracuje. Tento vzorec se vyskytuje v 5-10% porodů.

CTG typu 2b

Bradykardie pod 90-80 tepů/min se sníženou variabilitou znamená rychlou kumulaci laktátů. Plod se musí narodit do 12-15 minut a i tak je pravděpodobná acidóza. Tento vzorec je velmi vzácný, přibližně 4-5:100 porodů. Můžeme jeho objevení očekávát při výskytu mírné bradykardie.

CTG typu 3

Je přítomna vážná bradykardie a během kontrakcí jsou evidentní značné akcelerace, i víc než 60 tepů/min. Jejich výskyt není uklidňující, protože plod je již v acidóze a je nutný rychlý porod. Nastává v 5:1000 případů.

CTG typu 4

Po normálním vypuzovacím období (vzorec typu 0 nebo 1) bazální srdeční frekvence spadne pod 90 tepů/min, ale tato bradykardie se vyskytuje při prořezávání hlavy, tudíž trvá jen jednu, maximálně dvě kontrakce. Pokud se plod nenarodí během první kontrakce, je dobré porod urychlit zapomocí VEX. Je to typ vzácný (<5% případů), ještě považován za normální. 

 


 Zdroj: Luana Danti - Cardiotocografia (2018)

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Masáž hráze v těhotenství

Až 85% žen při prvním porodu utrpí nějaký typ poranění, přičemž toto poranění má mnohdy dlouhodobé následky, zvlášť pokud se jednalo o poranění třetího nebo čtvrtého stupně (nastává cca v 0,5-10%) anebo epiziotomii (jejíž rutinní používání není již dlouhou dobu doporučováno!) Rizikové faktory pro poranění jsou: abnormální polohy plodu, operační vag.porod, překotný porod, makrosomie plodu, obezita matky, nulipara, pokročilý věk matky  Poranění třetího a čtvrtého stupně je spojeno s rozestupem rány, močovou inkontinencí, dyspareunií, anální inkontinencí, fistulemi, prolapsem pánevních orgánů.  A ani nemusíme zmiňovat psychické trauma. Mnoho žen ze strachu z poranění žádá císařský řez (ačkoliv bolest přetrvávající více než jeden rok je častější u žen po SC než po vaginálním porodu - 22% vs 8%). (4) Masáž hráze zvyšuje relaxaci svalů a prokrvení hráze , napomáhá rozšíření tkání a zvýšení jejich elastičnosti, ženy se naučí uvolnit se při pocitu pálení či bolesti hráze, což je důležité při p

Co víme o nástřihu hráze - epiziotomii?

Epiziotomie byla popsána už v roce 1742 a v roce 1921 doporučována u všech porodů nulipar jako prevence porodního poranění . Léta se věřilo, že snižuje riziko závažných poranění a poruch pánevního dna a že její sutura je snadnější. Nicméně v druhé půlce 20.století začalo pomalu vyplouvat na povrch, že asi nebude tak "zázračná", jak jsme si mysleli, a že důkazy, které máme k dispozici, nejsou dostatečně silné.  Epiziotomie - nastřižení pochvy a perinea slouží k zvětšení průměru východu pánevního a usnadnění vypuzení plodu. Jedná se/jednalo se o nejčastější chirurgický zásah na světě vůbec. Četnost se u jednotlivých států pohybuje od 9% do 100%. Krátkodobé efekty epiziotomie: možné rozšíření na poranění 3. nebo 4. stupně (převážně u mediální epiziotomie!!! 11% riziko vs 2% u mediolat.), krvácení a větší krevní ztráta, edém a infekce, poranění konečníku a svěračů, poranění uretry a močového měchýře, hematom, bolest, rozestup jizvy (1) Dlouhodobé efekty: chronická infekce, ano

Intermitentní poslech ozev plodu

O intermitentním poslechu ozev toho bylo napsáno hodně, ale vzhledem k tomu, že se výsledky, které byly shledány, neodráží v české literatuře, praxi a doporučených postupech, je asi potřeba to stále opakovat. Docela bych polemizovala s Metodickým doporučením MZ ČR...využití porodních asistentek při vedení porodu ...centra porodní asistence (u fyziologického porodu/nízkorizikové ženy). Následující text se bude vztahovat na péči o nízkorizikovou ženu, u které riziko zůstává nízké po celý průběh porodu. Při výskytu komplikací, anomálií při intermitentní auskultaci nebo u jinak rizikové ženy je samozřejmé použití kontinuálního CTG.    Metodické pokyny nám říkají: „Součástí objektivního vyšetření (při příjmu na porodní sál) je ... vstupní CTG“ Není jisté, zda CTG při příjmu přináší výhody. NICE (1)  - Rutinní CTG při příjmu bylo spojeno s nárůstem SC a žádným zlepšením perinatálních výsledků, tyto důkazy ovšem nejsou dostatečně silné. FIGO (2) - CTG při příjmu zvyšuje pravděpodobnost