24. května 2013

Studium PA: Učily jsme se šít

Tak abych vás obohatila něčím zajímavým z mého milovaného studia...Včera jsme se učily šít, protože v některých porodnicích (ale je jich málo) PA šijí porodní poranění - většinou jen epiziotomie (nástřih) a rupturu (prasknutí) prvního stupně. A pokud nějakým způsobem dojde k naplnění kompetencí porodních asistentek v ČR, tak je možné, že budou šít všechny. Popravdě, netěším se na to, musím si nakoupit nástroje a spoustu kuřecího a cvičit doma. Ale na živém to pak stejně bude úplně jiné :D Ale nebojte se, já to zmáknu! Ode mě budete mít spodek jako nový!
Tož hezké sešití, vzhledem k tomu, že to bylo poprvé! Kůže se šije fakt zvláštně, ale vypadá to fakt efektivně. 

Je to blbě vidět, ale ty béžový camprlíky jsou stehy :D
No a taky jsem už začala tak trošku přemýšlet nad bakalářkou. Už jsem psala, že téma mám Analýza odborných časopisů porodních babiček 20. století. Tak jsem šla do Moravské zemské knihovny a prostudovala zatím ročník 1935 a 1928 a našla jsem dost zajímavých věcí, je fakt krutý se takhle hrabat v historii :).  Jo a jen pro nastínění, v těchto letech se v nemocnicích rodilo opravdu minimálně, všechno probíhalo doma
V tom roce 1935 na tom porodní babky byly docela podobně jako teď. Žádný ocenění, jak od lidí/státu, tak finanční. Spousta jich fakt dřela bídu s nouzí a to třeba vesnici a široko daleko byly jediný kvalifikovaní zdravotníci. "Když by byla PA placena státem, nemusela by se nemajetná žena starat o honorář, je vždy zdravější, je-li žena i dítě aspoň čtrnáct dnů v péči porodní asistentky.."
Menstruaci se říkalo čmýra nebo krvotok. Co, zavedem to i teď? :D A praxe se psala prakse, z toho fakt nemůžu :D
"Dosavadní zákon neuznává jako důvod k vyhnání plodu bídu ani obavu, že bude plod méněcenný.." Za provedení potratu byly v té době dost přísné tresty. 
"Aby mladí předčasně styk neprováděli, neb zemřou v mladém věku nebo se z nich stanou duševně i tělesně zaostalí.."
A pozor, nějaký lékař tam napsal, že 95% porodů se obejde bez lékařského zásahu. Husté, že? Teď máme lékařský zásah možná právě u 95%.
Prostě zajímavé, to nemluvím o tom, že třeba už v té době řešili, že šidítka jsou pro novoše nevhodné a tak. A já se musím jít vrhnout na učení pediatrie..ale víte, jak to chodí.
A tady plná verze videa o porodních asistentkách, mám tam i řeč :D mrkněte a šiřte, ať lidé vědí, že porodní asistentky nejsou jen sestry, co asistují lékaři, ale že jsou jejich kompetence mnohem větší! Nějakým záhadným způsobem mi sem nejde dát náhled videa, takže klik ;)
Žádné komentáře :

Okomentovat

Děkuji mockráte za váš komentář!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...