Přeskočit na hlavní obsah

Studium PA: Učily jsme se šít

Tak abych vás obohatila něčím zajímavým z mého milovaného studia...Včera jsme se učily šít, protože v některých porodnicích (ale je jich málo) PA šijí porodní poranění - většinou jen epiziotomie (nástřih) a rupturu (prasknutí) prvního stupně. A pokud nějakým způsobem dojde k naplnění kompetencí porodních asistentek v ČR, tak je možné, že budou šít všechny. Popravdě, netěším se na to, musím si nakoupit nástroje a spoustu kuřecího a cvičit doma. Ale na živém to pak stejně bude úplně jiné :D Ale nebojte se, já to zmáknu! Ode mě budete mít spodek jako nový!

Tož hezké sešití, vzhledem k tomu, že to bylo poprvé! Kůže se šije fakt zvláštně, ale vypadá to fakt efektivně. 

Je to blbě vidět, ale ty béžový camprlíky jsou stehy :D
No a taky jsem už začala tak trošku přemýšlet nad bakalářkou. Už jsem psala, že téma mám Analýza odborných časopisů porodních babiček 20. století. Tak jsem šla do Moravské zemské knihovny a prostudovala zatím ročník 1935 a 1928 a našla jsem dost zajímavých věcí, je fakt krutý se takhle hrabat v historii :).  Jo a jen pro nastínění, v těchto letech se v nemocnicích rodilo opravdu minimálně, všechno probíhalo doma
V tom roce 1935 na tom porodní babky byly docela podobně jako teď. Žádný ocenění, jak od lidí/státu, tak finanční. Spousta jich fakt dřela bídu s nouzí a to třeba vesnici a široko daleko byly jediný kvalifikovaní zdravotníci. "Když by byla PA placena státem, nemusela by se nemajetná žena starat o honorář, je vždy zdravější, je-li žena i dítě aspoň čtrnáct dnů v péči porodní asistentky.."
Menstruaci se říkalo čmýra nebo krvotok. Co, zavedem to i teď? :D A praxe se psala prakse, z toho fakt nemůžu :D
"Dosavadní zákon neuznává jako důvod k vyhnání plodu bídu ani obavu, že bude plod méněcenný.." Za provedení potratu byly v té době dost přísné tresty. 
"Aby mladí předčasně styk neprováděli, neb zemřou v mladém věku nebo se z nich stanou duševně i tělesně zaostalí.."
A pozor, nějaký lékař tam napsal, že 95% porodů se obejde bez lékařského zásahu. Husté, že? Teď máme lékařský zásah možná právě u 95%.
Prostě zajímavé, to nemluvím o tom, že třeba už v té době řešili, že šidítka jsou pro novoše nevhodné a tak. A já se musím jít vrhnout na učení pediatrie..ale víte, jak to chodí.
A tady plná verze videa o porodních asistentkách, mám tam i řeč :D mrkněte a šiřte, ať lidé vědí, že porodní asistentky nejsou jen sestry, co asistují lékaři, ale že jsou jejich kompetence mnohem větší! Nějakým záhadným způsobem mi sem nejde dát náhled videa, takže klik ;)




Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Masáž hráze v těhotenství

Až 85% žen při prvním porodu utrpí nějaký typ poranění, přičemž toto poranění má mnohdy dlouhodobé následky, zvlášť pokud se jednalo o poranění třetího nebo čtvrtého stupně (nastává cca v 0,5-10%) anebo epiziotomii (jejíž rutinní používání není již dlouhou dobu doporučováno!) Rizikové faktory pro poranění jsou: abnormální polohy plodu, operační vag.porod, překotný porod, makrosomie plodu, obezita matky, nulipara, pokročilý věk matky  Poranění třetího a čtvrtého stupně je spojeno s rozestupem rány, močovou inkontinencí, dyspareunií, anální inkontinencí, fistulemi, prolapsem pánevních orgánů.  A ani nemusíme zmiňovat psychické trauma. Mnoho žen ze strachu z poranění žádá císařský řez (ačkoliv bolest přetrvávající více než jeden rok je častější u žen po SC než po vaginálním porodu - 22% vs 8%). (4) Masáž hráze zvyšuje relaxaci svalů a prokrvení hráze , napomáhá rozšíření tkání a zvýšení jejich elastičnosti, ženy se naučí uvolnit se při pocitu pálení či bolesti hráze, což je důležité při p

Intermitentní poslech ozev plodu

O intermitentním poslechu ozev toho bylo napsáno hodně, ale vzhledem k tomu, že se výsledky, které byly shledány, neodráží v české literatuře, praxi a doporučených postupech, je asi potřeba to stále opakovat. Docela bych polemizovala s Metodickým doporučením MZ ČR...využití porodních asistentek při vedení porodu ...centra porodní asistence (u fyziologického porodu/nízkorizikové ženy). Následující text se bude vztahovat na péči o nízkorizikovou ženu, u které riziko zůstává nízké po celý průběh porodu. Při výskytu komplikací, anomálií při intermitentní auskultaci nebo u jinak rizikové ženy je samozřejmé použití kontinuálního CTG.    Metodické pokyny nám říkají: „Součástí objektivního vyšetření (při příjmu na porodní sál) je ... vstupní CTG“ Není jisté, zda CTG při příjmu přináší výhody. NICE (1)  - Rutinní CTG při příjmu bylo spojeno s nárůstem SC a žádným zlepšením perinatálních výsledků, tyto důkazy ovšem nejsou dostatečně silné. FIGO (2) - CTG při příjmu zvyšuje pravděpodobnost

Indukce laktace – kojení bez porodu, adoptivní kojení

Inspirace na články mi velice často přichází ze sociálních sítí. Zahlédla jsem na instagramu fotku lesbického páru, kde obě ženy kojily a v popisku byl zmíněn Newman Goldfarb protokol, díky kterému je možné navodit laktaci i u ženy, která nikdy neporodila a nebyla těhotná. Musím se vytahat za uši, protože jsem nevěděla, že to je možné. Myslela jsem si, že se toho dá dosáhnout jen u žen, které už někdy kojily, což jak víme, je velice starý proces a všechny princátka měly kojné. Tento proces je vhodný pro adoptivní rodiče / rodiče, kteří se obrátí na náhradní matku, ženy v lesbickém páru, které se chtějí obě podílet na kojení a transgender rodiče. (Ano, byla popsána kazuistika, kdy se podařilo navodit laktaci u 30-leté transženy, která užívala hormonální terapii šest let (1)). U žen, které již kojily je proces většinou jednodušší, ale laktace se dá navodit i u žen, které nekojily. Chce to jen obrovské odhodlání a motivaci . Ale co může být lepší motivace než dát dítěti všechny prot