24. června 2013

Poznatky z dnešní praxe u soukromé porodní asistentky

Takže na úvod - když řeknu soukromá porodní asistentka, tak se asi každému vybaví, že to je ta, co chodí k porodům doma. To je ovšem menšina porodních asistentek, navíc to je teď na tajňáka, protože pro PA hrozí poměrně vysoké sankce - ačkoliv ze zákona na to PA má právo (ale do domácích porodů zabředávat nebudeme, můj názor je, že ne). Jinak soukromé PA vedou těhotenskou poradnu, přípravy k porodu, cvičení před a po porodem, doprovázejí k porodům (ty, které mají smlouvu s porodnicí tam mohou svou klientku i porodit), laktační poradenství, baby masáže, provádějí návštěvní službu v šestinedělí (žena má na to právo třikrát za šestinedělí, je to jediný výkon, který porodním asistentkám hradí zdravotní pojišťovna, jinak si vše ženy musí bohužel zaplatit samy), často mají zkušenosti s aromaterapií, homeopatií, bylinkami atd atd. Ono toto je to pravé poslání porodních asistentek, provázet ženu celým těhotenstvím, při porodu a v šestinedělí a v podstatě celý život v jejím přirozeném prostředí bez zbytečných zásahů. Ale je to boj se takhle uživit. Zřídit si nestátní zdravotnické zařízení není úplně jednoduché a musí se dodržet spousta zákonů a vyhlášek a i tak se nezřídka stává, že úřady, stát a pojišťovny hází klacky pod nohy. A tak to je už přes 80 let (vím to z těch starých časopisů porodních babiček). A že by se z toho dalo slušně vyžít, to se říct nedá. Přitom to je pro ženy opravdu přínosné. 
zdroj: midwifetotheworld.blogspot.cz
A k věci, porodní asistentka, u které jsem dnes byla, dělá předporodní kurzy, laktační poradenství, cvičení před a po porodu, návštěvní službu v šestinedělí a je homeopatka. Na kurz jsem se nepodívala, ale navštívily jsme šest žen doma. Trochu jsem se bála, že cizí studentku si tam nepustí, ale naštěstí byly všechny hrozně sympatické. U první paní jsme jen byly píchnout náušnice. Trochu jsem se tomu divila, ale prý to dřív porodní báby dělaly. U dalších se potom zkontrolovalo zběžně mimčo, jak se hojí šití, vytáhly se stehy pokud bylo potřeba, kontrola rány po císaři, sáhnutí, jak je stažená děloha. Pak přišlo na řadu cvičení, poradenství ohledně kojení a samozřejmě pokud měla žena nějaké jiné problémy nebo dotazy. Potom PA doporučila nějaké bylinky a homeopatika. Bylo to strašně zvláštní k nim přijít takhle domů, ale hrozně se mi to líbilo. PA byla moc příjemná a hlavně měla zdravý selský rozum, ani přehnaně přírodní ani "přetechnizovaná" - jsem za tu zkušenost moc ráda, myslím, že mi to hodně dalo. Pokecaly jsme i o porodní asistenci obecně a třeba o HA, porodech a tak, hodně se vyptávala na Brno, v jejím městě to bohužel vypadá, že jedou podle starých rutinních postupů. 
A co jsem si odnesla (píšu spíš pro svoji potřebu, abych to někde měla zaznamenané): 

 • I když se řekne, že stehy jsou samovstřebávací, někdy to trvá dlouho a když se poranění na hrázi hojí dobře, dají se ustřihnout uzlíky a vytáhnout stehy. Ženám se docela uleví, protože si najednou zázračně můžou sednout :D 
 • Na hemoroidy samozřejmě dubovou kůru, popřípadě Faktu, homeopatika a pro mě nová informace - masírovat. Prý to aktivuje nějaké receptory, které způsobí, že se hemoroid stáhne. 
 • Musím znova zapřemýšlet o menstruačním kalíšku a pesaru.
 • Na jizvu na hrázi arnikovou mast od Weledy. 
 • Když má mimčo bolení bříška, tak při přebalování prstem lehce masírovat konečník asi tři až pět minut. Miminku se tam aktivují nějaké ty receptory, vyprdí se a bude to dobré. Jinak zkoušet různé polohy, třeba schoulit ho do klubíčka nebo položit si vodorovně na stehna. 
 • Když už se paní rozkojí, tak kojit z jednoho prsa a pokud se mimčo do třičtvrtě hodiny zase hlásí, tak mu dát ještě z toho samého. Odstříkávání je ošemetná věc - a popravdě, každý o tom bude mluvit jinak - ale že prý, když jsou nalitá pevná prsa a odstříkává se, tak se ta prsa automaticky nepřizpůsobí potřebě miminka a pořád tvoří více mléka než je potřeba a proto jsou pořád nalitá. 
 • Na oplachy pochvy a hráze bylinkovými odvary je super taková ta lahev s tím gumovým sosátkem, protože se tím dá ten odvar stříkat. 
 • Pokud máte kojící podprsenku s kosticemi, je lepší je vyndat, míň potom bolí prsy. 
 • Prý je super mladý ječmen a chlorella (nebo spirulina?). Ta PA s tím má velice dobré zkušenosti v těhotenství a že ty ženy i hezky porodí. Popravdě, těmto produktům ještě moc nevěřím, ale asi brzo vyzkouším. Říkala, že by to pomohlo i na akné. Tak uvidím. Až našetřím :D
 • Jedna paní se ptala, jestli třeba při kojení může jíst rajčata, protože na internetu tak různě píšou, že to je alergizující. Ale PA na ní, ať klidně jí, co má ráda. (Osobně si myslím, že alergie jsou dost často dědičná záležitost a pokud matka problémy neměla, tak na dítě by se to snad přenést nemělo). 
Tak a omlouvám se, na víc si nevzpomenu, měla jsem si to rovnou psát :( No kdyžtak editnu,, kdyby něco. Jinak doufám, že jsem zanechala aspoň nějaký dojem a budete soukromé porodní asistentky vyhledávat! :)
thejoyofthis.files.wordpress.com

4 komentáře :

 1. Ahoj, jsem mamkou dvou kluků. U prvního jsem služeb porodní asistentky využila a jsem za to moc ráda, určitě doporučuju :-).Jana

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to hlavně šiř dál, že něco takového existuje a že jsi byla spokojená :)

   Vymazat
 2. Ječmen a chlorellu prodává moje mamča, třeba by Ti dala i nějakou slevu, zeptej se :) jinak zajímavý věci!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem si to myslela :) No až nebudu chudý student (snad za rok :D), tak se poptám, dík :))

   Vymazat

Děkuji mockráte za váš komentář!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...