23. dubna 2014

Tak zase praxe...a studium se chýlí ke konci

Konečně jsem se dostala na blog. Teď toho bylo. Dneska jsem úspěšně složila zkoušku z Porodnictví III, rozsah otázek stejný jak ke státnicím, takže v podstatě celá gynda a porodnictví. Takový dvě obrovský bichle. Při učení jsem se ale docela bavila, autory učebnic evidentně velice mrzí, že se stali profesory Mudry Csc. a chtěli radši být poety a básníky. "Zde platí pravidlo, že je lepší kleště sejmout a ukončit porod císařským řezem, než pokračovat v heroickém výkonu s možností vzniku celé plejády komplikací." "Nicméně mnoho žen vyžaduje na počátku pohlavního styku před započetím dráždění klitorisu nefyzickou a negenitální stimulaci." No táhla jsem si nejlehčí otázku (vývoj těhotenství, změny těhotného organismu, diagnostika těhotenství, těhotenská porodna, výpočet termínu porodu), byla jsem tam sama a byla to pohodička :)
Taky jsem dopisovala bakalářku, teda, já ji měla dopsanou už 6.dubna, ale pořád byly takové zádrhely s kontrolami od vedoucí a tak. Teď je v tisku. Kdo by byl řekl, že to bude tak strašně drahý! Až bude po obhajobě (nebo alespoň po posudcích), tak vám ji sem naservíruju, určitě jste všichni žhavý do analýzy starých časopisů porodních asistentek  :D. Abych to tak shrnula, tak mi to nezabralo tolik času, co jsem si myslela, ani námahy, prostě se mi to psalo jako po másle. Hlavně teda asi proto, že jsem na tom průběžně pracovala už od listopadu (jenže ono by to ani jinak nešlo, když jsem strávila celkem tak 30 hodin v knihovně a dalších pár v Olomouci u Věry Vránový). Aspoň že už to je za mnou, poslední dva, tři týdny jako bych žila v nějaký bublině.

Časopis porodních babiček 1907
A v Národních Listech z r.1925 nebo tak nějak jsem narazila na toto, já nevím, ale mně to přijde vtipné :D Skoro jak inzeráty teď - chci krásnou, hubenou, sportující atd...já úžasný a báječný a skvělý (a na fotce je plešatej tlusťoch).


Taky zase praxe, sedm týdnů do 25. května. Tak jsem se vrhla hned na porodní sály, protože ropucha se má sníst hned ráno (nebo jak se to říká). Splněno zatím 4/6-9. Porodů celkem nasbíráno 26/30-40. Zápočtový porod splněn. Celkové praxe: 5/22? Ještě toho dost zbývá. Nemluvě o těch úžasných papírech, co musíme vyplňovat a co nestíhám!
Když se všechny mé zatím vypracované takovéto papíry položí na sebe, je z toho 2 cm vysokej elaborát!
První dvě služby byly super. Dvě krásné děti, dva krásné porody, vše jsem zvládla (víceméně, ještě přecejen nemám cit), bez poranění. Pokecaly jsme s mentorkou o mé budoucí práci, bakalářce a konečně jsem "sebrala odvahu" a zeptala se jí na pár věcí, co ještě pořád (v posledním ročníku, haha) nevím. Jako třeba co se chystá k manuální lýze, konci pánevním, dvojčatům, co dělat, když děcko vyleze modrý a nedýchá. Byla tam nová sestřička, moc jí nezávidím. Chodila na praxi úplně jinam, takže většinu času byla hrozně ztracená. No, každopádně po těhle službách jsem si řikala: "Jo, můžu jít makat na sál, jsem připravená, super, nebojím se." A pak přišly další dvě a i když jsem nic vyloženě nepo...la, tak jsem z toho vůbec neměla dobrý pocit (možná taky proto, že tam byla doktorka, ze který jsem strašně nervozní). Zrovna předtím mi mentorka říkala, že bychom ještě potřebovaly, abych si střihla (udělala nástřih hráze), že jsem to dělala jen jednou. No a pak jsme měly dva porody a u obou se stříhalo. Jako jó, udělala jsem to, ale nebylo to úplně správně (ale nebojte, vliv na ženu to mít nebude, nijak ji to nepoškodilo a doktorka nenadávala, tkze cajk). V druhým případě jsem střihla a při kontrole po porodu najednou žádný poranění. A já to viděla a cítila! Jinak mám pořád problém s tím na ženu mluvit - gór když je taková hůře spolupracující, nemám ještě cit pro spoustu věcí a ta technika rukou :(. Ale tak to chce prostě asi praxi a praxi a praxi. Snad nejsem tak neschopná, že by to nešlo zlepšit. A poslední služba zatím, noční, byla děs. "Těšila" jsem se, že se budu učit na zkoušku, že budeme mít 1-2 porody...no měly jsme jeden, ale to všechno okolo. Na sále zase saigon. Pokaždý musel přijít pediatr, dvojčata, vex, sekce..pořád v pohybu. Tak jsem aspoň psala příjmy, ptze to umím, ještě se musím naučit porod. Ale jinak mám pocit, že jsem tam nijak neprospěla. Nevím, z téhle služby mám prostě doteď blbý pocit a nemůžu se z něj oklepat. Už jsem z toho byla taková vypumprlíkovaná, že jsem radši řekla mé mentorce, ať nástřih udělá ona...ale taky nový poznatek - matka jako doprovod u porodu taky není špatný nápad. Přijde mi (pokud je správná matka, správná žena a tak), že to je výhodnější než otec. Ženská na to má (pokud nemá traumatickou zkušenost) "zdravější" pohled a víc podpoří anebo zklidní. Ale tyhle věci jsou straašně individuální. Chňu.
Tak uvidíme, jak to půjde dál. Už abych byla doma a učila se na státnice.

5 komentářů :

 1. K finálnímu dopsáná bakalářky gratuluji a už se na ní moc těším. Pro mě byla jednoznčně nejhorší fáze to finální formátování a psaní použité literatury. Ale za to jsem si mohla sama, protože jsem to nedělala průběžně a pak už to byl jeden velkej bordel. Peněz je to jako za krávu, zvlášť když je to na poslední chvíli a potřebuješ to expres. A i s tím je problém, protože na poslední chvíli to odevzdává 70 - 80 % studentů. :D Nejhorší je, že to pak stejně leží někde regálu, a to možná ještě v tom lepším případě. Dva exempláře v pevné vazbě mi teda v dnešní e-době přijde opravdu neekologické, neekonomické a hlavně úplně zbytečné, když to stejně pořádně čte jen oponent...

  Ke zkoušce z Porodnictví gratuluji taktéž. Závidím. Já jdu příští týden na Porodnictví I., a i když mám pocit, že už to docela pobírám, tak se budím hrůzou, že mě nachytá na něčem z anatomie a fyziologie (což je koneckonců dost možný, protože to neumím).

  Na praxích držím palce, už to máš fakt za pár. :D Ty epiziotomie taky počítate do Logbooku, nebo to máš tak svědomitou a pečlivou mentorku? Tenhle systém vám opravdu závidím, u nás se pořád jede v duchu "ulov si svého zdravotníka".

  Tak ať se daří. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Založ taky blog prosímtě :)) Formátování, to mi povídej, na kompu mám kvuli Linuxu LibreOffice, tkze když jsem to otevřela ve Woru, všechno rozházení, pár hodin jsem nad tím strávila a literatura, to byl taky děs běs (gór zapisovat pomalu každej ten časopis). A tak já jsem nostalgický člověk, takže neekologické mi to nepřijde, navíc já osobně nesnáším číst nějaký delší text na kompu.
   Co tam máte za otázky? Ani nevím, co jsme poprvé měli my..jo, my to vlastně dostaly nějak za docházku :D Ty praxe jsou nejhorší, ale nějak doklepat už to musím. Nepočítáme, v Logbooku máme flexily, cévky, dirupce atd, ale to jsou nepovinný výkony (nebo jako jasně že povinný, ale je jedno, kolik jich máme), povinný jsou u nás ty papíry s vyšetřením těhotnej, rizikovej, gyndy atd...tak ona si pamatuje, když chodím jen s ní a je fakt, že bych to měla umět...ale pečlivá je jak kdy :D no, to jsme si právě s ní říkaly, že tenhel systém je super, ptze ty věci děláš jako ona a nemusíš si pamatovat, jak to dělá x jinejch lidí a nedostaneš pak vynadáno a tak...navíc ví, jaký jsou tvoje schopnosti, má v tebe důvěru a tak...no musíte se nějak spojit a napsat petici :)

   Vymazat
 2. Nějakej další blog s touhle tématikou by to určitě chtělo, ale já nejsem vůbec důsledná a chybí mi ta "potřeba se z něčeho vypsat", respektive tohle řeším jinak, takže to by byl marnej pokus. Kromě toho tady spíš postrádám nějaké diskusní forum, které by mělo aspoň nějakou úroveň a nehemžilo by se ta tam těmi barevnými hopsajícími smajlíky a příspěvky typu "Tak co lidičky, kolik jste dneska porodili mímísků? apod.
  Prostě nějakou komunikační platformu, která by řešila aktuální oborová témata a nemusel by se člověk stydět, že se toho účastní.
  Hlavně, že mají PA 4(!) odborné oborové organizace... Ach jo.

  Jinak u nás Porodnictví I. obnáší všechno fyziologické od známek těhotenství a až po 3. dobu porodní. Určitě by mohlo být,a taky že určitě bude, i hůř. :)
  A bez té znalosti to stejně nepůjde, takže si není nač stěžovat...

  Jo a včera jsem se dozvěděla, že na příští semestr i naše škola počítá s mentory. Zatím k tomu nikdo nic neřekl, hádám, že k tomu stejně nic ani neví a že to bude zase jeden velkej zmatek. :/
  Ale rozhodně to považuji za krok správným směrem.
  Protože přesně z práce znám, jak je to na palici, když tě to každý učí "po svým". On si sice vždycky člověk najde způsob, který mu vyhovuje nejvíc, ale určitě je lepší to na začátku nějak sjednotit, ať z toho není v hlavě guláš.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, myslím, že tady žádná komunikační platforma nehrozí, to prostě nejde, aby všichni měli stejný názor, akorát mě štve, že je slyšet hlas menšiny propagující domácí porody. A prostě ženský... to nemůžeš čekat, že někdy bude fungovat :D A tak to je dobré, že začínáte fyziologií, my jsme jí měli až v půlce :D
   Tak snad vám ty mentorky vyjdou, rozhodně to je výhoda :)

   Vymazat
  2. Já dnes objevila tento ÚŽASNÝ blog a jsem z něj úplně odvařená, autorka je moc fajn osůbka a moc pěkně se čte, nelze přestat :-) ....a hodně mi pomáhá tvořit si na tuto profesi názor....Já teď řeším hrozné dilema, je mi 32 let, mám dvě děti (4 a 6 let) a i přes to, že mám vystudovanou VŠ ekonomickou, tak mě to čímdál víc táhne k porodům, mám za sebou svoje dva-které ač byly těžké a ten druhý dost dramatický, tak to byly nejmagičtější dny mého života, které se nesly i dál šestinedělím...že jsem se tehdy po prvním porodu rozhodla mít aspon 4 děti, abych to kouzlo zrození mohla znovu zažít...jenže ehmm, jak děti rostou, tak už to kouzlo tak trošku opadá a je to někdy i fuška na palici....no a v uplynulých 2 letech jsem měla to štěstí být u dvou porodů své sestry a to magické okouzlení, které mi dralo slzy do očí jsem zažila i tam, i přes to, že to nebyl můj porod u kterého bych byla ovlivněna hormony....a ještě i několik dní po té se mě to drželo, tak to mě přesvědčilo, že já opravdu musím jít ne jen na kurz duly, kam mě to také táhne, ale musím jít vystudovat PA. Při sestřině druhém porodu to trvalo dlouho, tak jsem s ní v porodnici strávila den, noc a další den do večera a mezitím nasávala tu úžasnou atmosféru, slyšela křičet rodičky a následně brečet miminka a byla jsem úplně unešená tím oddělením, záviděla personálu, že mohou o rodičku pečovat, vytahovat dítě atd.atd.....takže už vím dnes jistě, že nic jiného není moje vášeň jako právě porody....jenže řeším dilema jak moc je vlastně studium- a hlavně ta praxe-náročné pro matku dvou malých dětí, žijících na vesnici 25km od města potencionálního studia+porodnice....jít za svým snem hned? Už jsem byla skoro rozhodnutá přihlásit se na přípravné kurzy k přijímačkám a obout se do toho hned (před VŠ jsem nedělala bohužel gympl, ale obchodní akademii, takže mám mezery v biologii, ale to bych dohnala, studuji teď tradiční čínskou medicínu a hodně jsem se už o těle naučila).... nebo přecejen počkat až děti trošku vyrostou a nebudou vadit moje 12 ti hodinové směny? .... Babičky občas pohlídat nebo vyzvednout děti mohou, ale ještě nejsou v důchodu, tak je to horší...manžel je hodně pracovně vytížený....tak by to bylo asi moc na krev ještě.....moje vize jednou je skloubit profesi porodní asistentky (se silnou afinitou k přirozeným porodům-mimochodem u ségřina druhého porodu začala rodit ve stoje a zavolali jsme personál až lezla hlavička, aby ji nemohli buchnout na postel :-D a mohla si pomoci gravitací), takže bych byla porodní asistentka fandící přirozeným porodům v kombinaci s tradiční čínskou medicínou-bylinná výživa v těhotenství- na podporu i proti těhu nevolnostem, následně akupunktura při porodu, když nepostupuje, zasekne se, nebo jsou i akupunkturní body na vyloučení placenty a nemusí se dávat nic umělého.... a následně má čínská medicína i úžasné prostředky k rychlé regeneraci matky po porodu, na podporu laktace atd.....prostě jsem úplně nadšená z vize toto spojit dohromady.....dnes celý den žiju tímto blogem a už se tam úplně vidím na té škole :-) .... jenže asi hodím brzdu a půjdu do toho až děti trošku povyrostou....Nevíš, zda toto studují i ženy po třicítce? Nebo i později? Budu ráda za jakýkoliv Tvůj názor na moji situaci-hlavně asi ohledně náročnosti studia a praxe....studovat VŠ hned po maturitě bez dětí pro mě bylo levou zadní (také v Brně-na MU), ale s dětmi jsem s možnostmi úplně jinde, ale ne zase úplně bez možností, tak nevím........Clefairy měj se moc krásně a já jdu pokračovat ve čtení, neskutečně mě to baví a jsi fakt skvělá! Díky za tento blog, papa Pavla.

   Vymazat

Děkuji mockráte za váš komentář!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...