21. října 2015

Jak se učím italsky

Italsky jsem se začala z nudy učit loni v létě. Ani nevím proč. Každopádně...che lingua bella! Hlavně bohužel jak dělám na směny, tak prostě nemám šanci chodit na nějaký kurz :(.


Knihy

To je klasika pro začátek, mám tři. Italštinu pro samouky od Ledy, Italštinu pro samouky a Učebnici současné italštiny. Přičemž když to přečtete obráceně, tak máte pořadí mých osobních preferencí. U té učebnice současné italštiny gramatice rozumím tak nějak nejvíc, je to hezky vysvětlený a dialogy jsou takový...co se asi celkem běžně používaj, u těch druhých dvou, resp. u italštiny pro samouky je to takový no...ta učebnice mě fakt nebaví!Aplikace

Jediná, kterou používám, je Duolingo. Je to úplně super a zadarmo! (Dostupné i na webu, synchronizované s app ;)) duolingo.com) Není tam žádný vysvětlení gramatiky, nic, ale postupně si to od úplných základů tak nějak vžijete. Máte k dispozici několik lekcí, kde každá lekce má několik ? částí s určitýma slovíčkama, přičemž se vám naplňuje progress bar u každé lekce...co je na Duolingu boží, že to jakoby postupem času zase klesá, tkze se musíte vracet k těm starším lekcím, abyste pořád měli všechno naplno a tím pádem utužujete a utužujete neuronální spojení a lépe si to všechno zapamatujete :) Pak se vám postupně otevírají další a další lekce. Já si tuhle aplikaci teda nemůžu vynachválit a fakt hodně jsem se z toho naučila. A jak jsem psala o těch neuronálních spojeních, nějak od léta jsem to nezapnula až teď, tkze toho mám hooodně co dohánět, ale! je fakt, že se mi všechno okamžitě vybavilo, ty slovíčka nějak naskakovaly uplně samy.

Teda, musím podotknout, že aplikace je anglicky (a přiznám se, že kde občas dělám chyby, je při překladu z italštiny do angličtiny, že tam nenapíšu určitej nebo neurčitej člen :D Jinak je ale fajn, že appka umí poznat překlepy). Italský věty/slova vám to přečte a vy překládáte nebo jenom něco řekne italsky a vy překládáte, dokonce i musíte přečíst větu a řekne vám to, jestli jste ji přečetli správně. Teďkonc nově vám to sdílí vaši plynulost v italštině do linkedinu.

Filmy, seriály

Když jsem se tak nejlíp naučila anglicky, tak proč ne italsky? :) Ale je těžký po těch filmech pátrat, zkoukla jsem jen Prázdniny v Římě a Eat, pray, love. Pak jsem ovšem našla Alla fine arriva la mamma - How i met your mother. Protože tenhle seriál znám skoro nazpamět, tak i když nerozumím třeba italsky, co tam říkají, tak vím, co by říkali anglicky a tím pádem se učím. Hlavně mám po ruce blok nebo učebnici a píšu si tam věty, co mě zaujmou a co by se mohly hodit. Pak zpětně se tomu někdy vážně musím smát. (Io faccio solo sesso estremo. Provozuji jen extrémní sex.)Hudba

Občas si pustim Radio Italia (solo musica italiana!), kde hrajou italskej  pop, kterej je teda děsnej, ale někdy se to i dá. Jinak tam taky moderátoři něco kecaj, tkze dobrý. K italskýmu popu - miluju tyhle čtyři písničky!A pak takové doplňkové metody...facebook a hry v tabletu, u kterých je to možné, mám nastavené v italštině. Je mi jasný, že se nic moc nenaučím, ale přece jen.. Za zkoušku nic nedám. 
Pak jsem taky měla takový románek s italem a naučila jsem se celkem dost slov a tak. No hlavně sprosťárniček, ale mluvením se člověk naučí nejvíc...kór když ta druhá polovička umí anglicky míň než vy. Ale nikdy nezapomenu, jak mi předváděl všechny nářečí :) Kalábrijský, neapolský, benátský, římský, milánský...by člověk ani neřekl :)No a cestování. O samotě! Protože to vám nezbyde nic jiného než se nějak domlouvat a sami si objednávat a hlavně pořád posloucháte konverzace ostatních. Na dovče sem se toho taky naučila uplně hafo. A hlavně, oni to fakt strašně moc ocení. Resp, na severu to dost ocení a na jihu musíte mluvit italsky, páč jinak vám nebudou prostě rozumět :) Jediný, co mě v silných uvozovkách štve, že tímto mám jasný, kam zas v létě pojedu. Je mi totiž líto, když už se to učím, abych jezdila do nějakýho státu, kde se italsky nemluví :D6 komentářů :

 1. Ahoj, prosím Tě, kde se dá sehnat Alla fine arriva la mamma? Je to super tip na procvičení italštiny, díky za něj :-)

  OdpovědětVymazat
 2. Ahoj ahoj, super výběr hudby :-) Co se týče rádií já ještě poslouchám RDS a Rtl 102.5. Já zbožnuju italského zpěváka Marca Mengoniho, má krásný písničky a úžasný texty :-)
  https://youtu.be/Ww7RHpetMSE
  https://youtu.be/ARqpqyA49y0
  Doporučuju ;-)

  OdpovědětVymazat
 3. Poslouchání hudby a sledování filmů a seriálů určitě zabírá, jen k tomu člověk musí přistupovat, že se chce něco naučit a ne jen si užít daný film/seriál. Určitě zkus poslouchat taky podcasty, některé jsou s přepisem a to mi pomohlo opravdu hodně. A jinak, pokud nestíháš navštěvovat offline kurzy, tak můžeš vyzkoušet některý z online kurzů.

  OdpovědětVymazat
 4. Ja ted ziju v Italii, takze...asi tak, naucila sem se dost :D

  OdpovědětVymazat
 5. Prosím vás, nemáte někoho kdo naučí kalábrijský dialekt, děkuji

  OdpovědětVymazat

Děkuji mockráte za váš komentář!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...