Přeskočit na hlavní obsah

Pasivní novorozenecká imunita po očkování proti Covid-19

Vakcíny proti SARS-CoV-2 studované na dospělé populaci jsou bezpečné, účinné a kvalitní. Vzhledem ke zvýšené rychlosti vývoje kvůli pandemii, je omezena možnost mít validní informace o bezpečnosti u specifických skupin jako děti pod šestnáct let, těhotné a kojící ženy. 
Pár dní zpět v Case report dell’American College of Obstetricians and Gynecologists byl zdokumentován případ 34-leté ženy, zdravotní sestry, která byla bez nežádoucích účinků očkovaná látkou Pfizer Biontech ve třetím trimestru. Porodila bez komplikací děvče, u kterého byly při odběru pupečníkové krve prokázány protilátky proti SARS-CoV-2. Žena byla v těhotenství několikrát podrobena testování, vždy byla negativní. Jedná se tedy o první zdokumentováný případ transplacentárního přenosu protilátek. Zatím se zdá, že tento typ imunity je silnější než po prodělání infekce. 
Před dvěma dny byly další dva případy potvrzeny v Padově, v Itálii. 

Očkování v těhotenství a při kojení proti SARS-CoV-2 není kontraindikované po zvážení výhod/risků (vysoká pravděpodobnost vystavení se viru, přítomnost dalších nemocí). Pokud žena zjistí těhotenství po očkování, toto není důvodem k přerušení těhotenství. Pokud zjistí těhotenství po první dávce, další by měla být provedena až po skončení těhotenství pokud se nejedná o rizikovou ženu. Očkování není důvodem k přerušení kojení. 
Kvůli pasivní novorozenecké imunitě je taky WHO doporučené očkování v těhotenství proti černému kašli a záškrtu okolo 28. týdne těhotenství - protilátky chrání novorozence v "okně" do 3. měsíce života a vlastního naočkování. 
EDIT 9.4.2021: RCOG dnes vydal position statement, kde zdůrazňuje, že ačkoliv jsou těhotné ženy, ženy po porodu a ženy v cyklu léčby neplodnosti více náchylné k trombotickým komplikacím, tyto jsou ve vztahu k Astra Zeneca nesmírně vzácné a stále tedy platí zvážit rizika/benefit u žen vysoce rizikových pro komplikace Covidu anebo zdravotnických pracovnic, nicméně Astra Zeneca pro ně zůstává bezpečnou volbou. 

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Masáž hráze v těhotenství

Až 85% žen při prvním porodu utrpí nějaký typ poranění, přičemž toto poranění má mnohdy dlouhodobé následky, zvlášť pokud se jednalo o poranění třetího nebo čtvrtého stupně (nastává cca v 0,5-10%) anebo epiziotomii (jejíž rutinní používání není již dlouhou dobu doporučováno!) Rizikové faktory pro poranění jsou: abnormální polohy plodu, operační vag.porod, překotný porod, makrosomie plodu, obezita matky, nulipara, pokročilý věk matky  Poranění třetího a čtvrtého stupně je spojeno s rozestupem rány, močovou inkontinencí, dyspareunií, anální inkontinencí, fistulemi, prolapsem pánevních orgánů.  A ani nemusíme zmiňovat psychické trauma. Mnoho žen ze strachu z poranění žádá císařský řez (ačkoliv bolest přetrvávající více než jeden rok je častější u žen po SC než po vaginálním porodu - 22% vs 8%). (4) Masáž hráze zvyšuje relaxaci svalů a prokrvení hráze , napomáhá rozšíření tkání a zvýšení jejich elastičnosti, ženy se naučí uvolnit se při pocitu pálení či bolesti hráze, což je důlež...

Management obézních žen v prekoncepčním období, v těhotenství a po porodu - FIGO

Obezita je u žen ve fertilním věku častá a její výskyt stoupá, předpovídá se, že v roce 2025 bude celosvětově 21% žen obézních. Obezita ovlivňuje klinický přístup k těhotenství, monitoring a intervence a má vliv na perinatální výsledky. Obezita zvyšuje riziko výskytu diabetu typu 2 a kardiovaskulárních onemocnění. V těhotenství přispívá k výskytu gestačního diabetu (který sám o sobě zvyšuje riziko výskytu diabetu 2), jež napomáhá nadměrnému růstu plodu (LGA) a metabolickým poruchám – ty mohou vést k vzniku dětského  diabetu, dětské obezitě, snížení kognitivních funkcí a poruchám psychomotorického vývoje včetně mozkové paralýzy. Těhotné obézní ženy mají také vyšší pravděpodobnost porodu císařským řezem, obtíží se zahájením kojení a jeho kratším trváním. Je také zvýšená pravděpodobnost porodu mrtvého plodu a neplodnosti.  WHO obezitu definuje jako BMI ≥ 30, nicméně doporučení zde uvedená jsou vhodná i pro ženy s nadváhou (BMI 25-29). BMI = váha (kg) / výška (m2). Doporučení pro ...

Co víme o nástřihu hráze - epiziotomii?

Epiziotomie byla popsána už v roce 1742 a v roce 1921 doporučována u všech porodů nulipar jako prevence porodního poranění . Léta se věřilo, že snižuje riziko závažných poranění a poruch pánevního dna a že její sutura je snadnější. Nicméně v druhé půlce 20.století začalo pomalu vyplouvat na povrch, že asi nebude tak "zázračná", jak jsme si mysleli, a že důkazy, které máme k dispozici, nejsou dostatečně silné.  Epiziotomie - nastřižení pochvy a perinea slouží k zvětšení průměru východu pánevního a usnadnění vypuzení plodu. Jedná se/jednalo se o nejčastější chirurgický zásah na světě vůbec. Četnost se u jednotlivých států pohybuje od 9% do 100%. Krátkodobé efekty epiziotomie: možné rozšíření na poranění 3. nebo 4. stupně (převážně u mediální epiziotomie!!! 11% riziko vs 2% u mediolat.), krvácení a větší krevní ztráta, edém a infekce, poranění konečníku a svěračů, poranění uretry a močového měchýře, hematom, bolest, rozestup jizvy (1) Dlouhodobé efekty: chronická infekce, ano...