Přeskočit na hlavní obsah

Jaké poznatky máme k odloženému přerušení pupečníku?

Předně, víme, že časné přerušení pupečníku bylo zavedeno v 50. letech minulého století bez dostatečných důkazů o jeho prospěšnosti. Dnes se vracíme k pozdějšímu přerušení, ale máme opravdu nejčerstvější informace? Děláme všechno správně? Co říkají nejnovější výzkumy? 

Objem krve ve fetoplacentární jednotce je přibližně 110-115 ml/kg váhy novorozence. Po porodu, při pozdějším přerušení pupečníku, se část krve z placenty přesune do oběhu novorozence - placentární transfuse - až 25 ml/kg. (Článek se vztahuje na donošené novorozence).


Výhody? 

Placentární transfuze napomáhá stabilizovat krevní objem, hladiny kyslíku a pH

Vyšší porodní váha (až o 100g). Vyšší hodnoty hemoglobinu a hematokritu, větší zásoby železa (trvající až do 3-8 měsíců věku - pokud je pupečník přerušen po 3 minutách). Železo mimo jiné snižuje výskyt anémie, zlepšuje do 12 měsíců myelinizaci mozku a neuromotorický vývoj do 4 let. V pupečníkové krvi je také přítomno velké množství kmenových buněk, které mohou sloužit jako prevence proti mnohým onemocněním ("a opravit škody vzniklé při porodu"). Mimo to se v ní nachází i spousta cytokininů, růstových faktorů a messengerů, které napomáhají přechodu do extrauterinního prostředí. 

Naše pochyby? 

Poloha dítěte při placentární transfuzi. 

Umístění 10 cm pod úroveň placenty transfuzi zrychluje, umístění výš ji zpomaluje. Přerušení po jedné minutě, co dítě bylo na břiše matky ji může zpomalit až o 50%.  NICMÉNĚ! Studie ukázaly, že po dvou minutách nebyly rozdíly mezi umístěním na břiše či pod úrovní placenty. Po pěti minutách (na břiše matky) byl objem ještě větší než po dvou minutách - trvání jen dvě minuty může být nedostatečné.

Jak dlouho? Až po dotepání? 

Bylo prokázáno, že pulsace trvají déle než 1-3 minuty. Studie z Holandska dokonce uvádí, že po 6 minutách u 43% novorozenců byla stále přítomna. Navíc je možné, že transfuze pokračuje i po skončení hmatatelných pulsací, nejde tedy stanovit ideální trvání.

Uterotonika po porodu? 

Neovlivňují objem transfuze. 

A odběr na analýzu krevních plynů? 

Do dvou minut nemá vliv na hodnoty. Ve Švédsku se běžně odebírá vzorek z nepřerušeného, pulsujícího pupečníku. 

Plánovaná sekce? 

Byl zaznamenám zvýšený hemoglobin i hematokrit při přerušení po 60 sekundách, ideální jsou dvě minuty, přičemž tato doba neohrožuje ženu větším krvácením. 

Milking? 

Stejný efekt. U předčasně narozených může zvyšovat riziko intraventrikulárního krvácení. 

Proč někdy nečekáme s přerušením dostatečně dlouhou dobu? 

Teoretická rizika - vyšší výskyt hyperbilirubinémie / žloutenky, polycytémie, hypotermie a pozdější zahájení resuscitace. 

Hypotermie neprokázána. 

Hyperbilirubinémie - dřívější studie nebyly zcela podložené. Naopak review Cochrane prokázala, že odložené přerušení pupečníku zvyšuje jen riziko hyperbilirubinémie vyžadující fototerapii a to zanedbatelně - o 1,7%, ale nezvyšuje riziko klinické žloutenky. Polycytémie - je přítomen vyšší hematokrit a vyšší krevní viskozita, ale nebyl prokázán výskyt symptomatické polycytémie, vysoké hladiny progesteronu v novorozenci navíc napomáhájí začlenění velkého objemu placentární transfuse. 

Riziko pozdějšího zahájení resuscitace (u novorozence v termínu) - Ještě neodloučená placenta a přítomné pulsace umožňují plodu zbavit se CO2 a získat O2. Porodní asistentky dříve vždy praktikovaly resuscitační manévry s nepřerušeným pupečníkem. Poslední studie ukazují, že ICR (Intact Cord Resuscitation) s sebou přináší lepší výsledky, vyšší saturaci O2, Apgar a zahájení spontánní dechové aktivity. V jedné studii u dvou skupin 30 žen s rizikem resuscitace byl u první skupiny pupečník přerušen v 1.minutě, u druhé v 5.minutě. U první skupiny byla potřeba resuscitace 63%, u druhé 43% s lepším prokrvením mozku a krevním tlakem po 12 hodinách. (Nicméně robustní výzkumy ohledně resuscitace jsou poněkud problematické). 

Ženy s aloimunizací AB0

Stejné výsledky. 

Pupečník okolo krku, dystokie ramének

Během porodu může být tok v pupečníkové žíle potlačen vlivem pupečníku okolo krku, obzvlášť u dystokie ramének. To způsobuje zadržení krve placentou a novorozenec je po narození ohrožen hypovolémií pokud je pupečník hned přerušen. Teorie srdeční asystolie říká, že pokud je při porodu přítomen tento stav, tlak na plod v porodním kanále působí jako nepneumatický protišokový oděv, který pomáhá udržovat centrální prokrvení, normální puls a tlak i při malém objemu krve. Náhlé uvolnění po porodu je jako rychlé odstranění výše zmíněného oděvu - centrální krevní tok se rychle přesune do periferní cirkulace, což může způsobit hypovolemický šok a dokonce i asystolii. 

Takže co si z toho vzít? 

Novorozenci získají cca 80-100ml krve při přerušení odloženém alespoň 3 minuty nebo dokud pupečník není plochý a bílý, mezitím co jsou umístěni na úrovni rodidel či matčině břiše. 

Při normálním porodu praktikovat skin to skin, usušit a přikrýt novorozence teplou pokrývkou a nechat pupečník nedotčený dokud nedojde k odloučení placenty. Protože pulsace pokračují i po tom, co přestanou být hmatatelné, je lepší počkat až se pupečník stane bledým, oploštělým a vypadá prázdně. To se může a často nemusí stát během tří minut. Pokud ne, je doporučeno čekat déle. Pokud novorozenec nemá dobrý tonus - umístit jej na čistou podložku k rodidlům matky či na vozík blízko matky (s nepřerušeným pupečníkem) a vykonat potřebné manévry. Po zlepšení jej umístit na tělo matky. U těchto novorozenců nechat pupečník nepřerušený delší dobu. 

U novorozence se smyčkami pupečníku nebo po dystokii ramének nepřerušovat pupečník. Zahájit jakékoliv potřebné manévry po rozvolnění smyček.


Zdroj:

Review článek

ANDERSSON, Ola a Judith S. MERCER. Cord Management of the Term Newborn. Clinics in Perinatology [online]. 2021, 48(3), 447-470 [cit. 2021-8-31]. ISSN 00955108. Dostupné z: https://www.perinatology.theclinics.com/article/S0095-5108(21)00041-5/fulltext#:~:text=Keeping%20the%20umbilical%20cord%20intact,reduces%20mortality%20by%20approximately%2030%25.


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Co víme o nástřihu hráze - epiziotomii?

Epiziotomie byla popsána už v roce 1742 a v roce 1921 doporučována u všech porodů nulipar jako prevence porodního poranění . Léta se věřilo, že snižuje riziko závažných poranění a poruch pánevního dna a že její sutura je snadnější. Nicméně v druhé půlce 20.století začalo pomalu vyplouvat na povrch, že asi nebude tak "zázračná", jak jsme si mysleli, a že důkazy, které máme k dispozici, nejsou dostatečně silné.  Epiziotomie - nastřižení pochvy a perinea slouží k zvětšení průměru východu pánevního a usnadnění vypuzení plodu. Jedná se/jednalo se o nejčastější chirurgický zásah na světě vůbec. Četnost se u jednotlivých států pohybuje od 9% do 100%. Krátkodobé efekty epiziotomie: možné rozšíření na poranění 3. nebo 4. stupně (převážně u mediální epiziotomie!!! 11% riziko vs 2% u mediolat.), krvácení a větší krevní ztráta, edém a infekce, poranění konečníku a svěračů, poranění uretry a močového měchýře, hematom, bolest, rozestup jizvy (1) Dlouhodobé efekty: chronická infekce, ano

Management obézních žen v prekoncepčním období, v těhotenství a po porodu - FIGO

Obezita je u žen ve fertilním věku častá a její výskyt stoupá, předpovídá se, že v roce 2025 bude celosvětově 21% žen obézních. Obezita ovlivňuje klinický přístup k těhotenství, monitoring a intervence a má vliv na perinatální výsledky. Obezita zvyšuje riziko výskytu diabetu typu 2 a kardiovaskulárních onemocnění. V těhotenství přispívá k výskytu gestačního diabetu (který sám o sobě zvyšuje riziko výskytu diabetu 2), jež napomáhá nadměrnému růstu plodu (LGA) a metabolickým poruchám – ty mohou vést k vzniku dětského  diabetu, dětské obezitě, snížení kognitivních funkcí a poruchám psychomotorického vývoje včetně mozkové paralýzy. Těhotné obézní ženy mají také vyšší pravděpodobnost porodu císařským řezem, obtíží se zahájením kojení a jeho kratším trváním. Je také zvýšená pravděpodobnost porodu mrtvého plodu a neplodnosti.  WHO obezitu definuje jako BMI ≥ 30, nicméně doporučení zde uvedená jsou vhodná i pro ženy s nadváhou (BMI 25-29). BMI = váha (kg) / výška (m2). Doporučení pro prekoncep

Jak klasifikovat císařské řezy a analyzovat jejich četnost - ROBSON

  Připomeňme, že dle WHO by podíl císařských řezů neměl nikde přesahovat 10-15% . V posledních desetiletích se jejich počet ovšem progresivně zvyšuje, ačkoliv všechny faktory, které se podílejí na tomto fenoménu, nejsou ještě zcela známé. Narůst císařských řezů (SC) je problémem veřejného zdraví a také zdrojem mnohých polemik ohledně rizik pro zdraví a výdajů spojených s tímto nárůstem. Pro porozumění faktorům, které určují tento fenomén a naplánování efektivních opatření pro snížení či zvýšení SC, kde je vhodné, je nezbytné mít nástroje schopné monitorovat a porovnávat podíl císařských řezů v daném zdravotnickém zařízení v průběhu času a mezi různými zdravotnickými zařízeními navzájem. Tradičně se monitoruje percentuální podíl SC na všech porodech na úrovni jednoho zařízení. Tímto způsobem získaná data jsou ovšem velmi variabilní a složité na interpretaci, poněvadž mezi zařízeními se liší úroveň péče (perinatologické centrum vs okresní porodnice), charakteristika rodiček( nízko