Přeskočit na hlavní obsah

Kristellerova exprese - záchranný manévr?

"My vám trošku pomůžeme s tlačením". Kolik žen tuhle větu při porodu slyšelo a kolik odešlo s modřinami na břichu..

Kristellerova exprese je postup "non lege artis", takže byla nahrazena "přidržením děložního fundu", který je uváděn v Doporučeních k pomoci rodičce při tlačení ve 2. době porodní od ČGPS. Hranice mezi těmito dvěmy pojmy je ovšem velmi tenká. 

Kristellerova exprese spočívá v aplikaci manuálního tlaku na děložní fundus během kontrakce ve směru porodního kanálu s cílem zkrátit trvání druhé doby porodní. Tento tlak může být také aplikován za pomocí nafukovacích pásů. Nicméně neexistuje jednotná definice a standardizace tohoto manévru - aplikovaná síla je obtížné kontrolovatelná, také v souvislosti s pozicí plodu, objemu plodové vody, struktuře porodního kanálu, umístění ruky na břicho matky, jeho obvodem. 

Manévr by měl být prováděn pouze když je hlava na pánevního dna. Neměl by být opakován více než 3-4x. 



Popsané indikace jsou: distres plodu, chybějící progrese druhé doby porodní, vyčerpání rodičky, kontroindikace k tlačení jako například kardiologické patologie. 

O frekvenci použití tohoto manévru nemáme dostatečné údaje, neboť zmínky o něm se v porodopisu objevují velice sporadicky. 

Rizika: 

Zhoršení stavu plodu (fraktury a mozková poškození), poranění hráze a pochvy 3. a 4. stupně, fraktury žeber matky, ruptura dělohy, abrupce placenty, poporodní krvácení, DIC, inverze dělohy, dystokie ramének

Kontraindikace - předchozí jizva na děloze

A naše nejnovější poznatky? 

Tlak na fundus během druhé doby porodní

Review studií Cochrane, 2017

Manuální tlak na fundus nebyl spojen s vaginálním porodem během stanovené doby, se změnou frekvence výskytu operačních porodů / SC, se zkrácením trvání druhé doby porodní, nižšího pH v pupečníkové artérii nebo AS méně než 7 v 5.minutě.

Více žen mělo trhliny hrdla po použití tlaku na fundus. 

Nemáme dostatečné důkazy o výhodách či nežádoucích efektech tlaku na fundus, nemáme dostatečné důkazy o bezpečnosti pro dítě, nemáme dostatečné důkazy o použití ve specifických situacích jako je vyčerpání matky. Důkazy, které máme k dispozici nejsou dostatečně silné. 

https://www.cochranelibrary.com/cdsr/doi/10.1002/14651858.CD006067.pub3/full?cookiesEnabled

Tlak na fundus během 2. doby porodní v centru třetí úrovně

Prospektivní observační studie, 2014

8097 žen, 1974 aplikace tlaku na fundus, kontrolní skupina 6123 žen. Tlak na fundus zkrátil trvání druhé doby porodní u nulipar, nicméně zvýšil výskyt vážných poranění hráze a příjem na neonatologickou intenzivní péči. Pozdní mateřské výsledky ukázaly nárůst dyspareunie a stresovou močovou inkontinenci. 

https://obgyn.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/jog.12284

Mateřské a fetální výsledky po tlaku na fundus

Retrospektivní studie, 2015

9743 žen, 8,9% tlaku na fundus u spontánních porodů, 12,1% při asistovaných vaginálních porodech. U obou byl při použití tlaku na fundus zvýšený výskyt dystokie ramének, výskyt fetální acidozy, nižšího Apgar a poranění análního svěrače u spontánních porodů. 

https://www.degruyter.com/document/doi/10.1515/jpm-2015-0101/html

Tlak na fundus během druhé doby porodní je spojena s vyšším rizikem natržení zdvihače konečníku (m. levator ani)

Případová kontrolovaná studie, 2019

Ke každé ženě, která podstoupila tlak na fundus během porodu (134 žen), byla přiřazena žena (128) kontrolní (na základě BMI, použití epidurálu, trvání druhé doby porodní a váhy plodu). Všechny ženy podstoupily 4D transperineální ultrazvuk 3-6 měsíců po porodu. 

Žen s natržením zdvihače konečníku bylo ve skupině s tlakem na fundus 28,4%, v kontrolní skupině 14,1%.

https://obgyn.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/uog.19085

Vliv Kristellerova manévru na mateřské a novorozenecké výsledky

Případová kontrolovaná studie, 2015

145 žen s manévrem, 140 žen v kontrolní skupině. Analyzovány byly: krevní plyny pupeční artérie, kreatinkináza, AST, ALT, LDH a laktáty, poševní a cervikální lacerace, délka epiziotomie a pochvy před a po porodu a trvání druhé doby porodní, porodní váha novorozence, Apgar, novorozenci vyžadující pediatra, příjem na neonatalogickou JIP. 

Kristellerova exprese prodlužuje epiziotomii. Vaginální lacerace byly podobné mezi skupinami, nicméně lacerace čípku byly častější ve skupině s manévrem. Novorozenecké výsledky se nelišily. 

https://www.ejmaces.com/abstract/the-effect-of-kristeller-maneuver-on-maternal-and-neonatal-outcome-48599.html


Vzhledem k nedostatečným důkazem a nejistotám ohledně provedení tlaku na fundus, jej WHO a FIGO nedoporučují. 


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Masáž hráze v těhotenství

Až 85% žen při prvním porodu utrpí nějaký typ poranění, přičemž toto poranění má mnohdy dlouhodobé následky, zvlášť pokud se jednalo o poranění třetího nebo čtvrtého stupně (nastává cca v 0,5-10%) anebo epiziotomii (jejíž rutinní používání není již dlouhou dobu doporučováno!) Rizikové faktory pro poranění jsou: abnormální polohy plodu, operační vag.porod, překotný porod, makrosomie plodu, obezita matky, nulipara, pokročilý věk matky  Poranění třetího a čtvrtého stupně je spojeno s rozestupem rány, močovou inkontinencí, dyspareunií, anální inkontinencí, fistulemi, prolapsem pánevních orgánů.  A ani nemusíme zmiňovat psychické trauma. Mnoho žen ze strachu z poranění žádá císařský řez (ačkoliv bolest přetrvávající více než jeden rok je častější u žen po SC než po vaginálním porodu - 22% vs 8%). (4) Masáž hráze zvyšuje relaxaci svalů a prokrvení hráze , napomáhá rozšíření tkání a zvýšení jejich elastičnosti, ženy se naučí uvolnit se při pocitu pálení či bolesti hráze, což je důležité při p

Intermitentní poslech ozev plodu

O intermitentním poslechu ozev toho bylo napsáno hodně, ale vzhledem k tomu, že se výsledky, které byly shledány, neodráží v české literatuře, praxi a doporučených postupech, je asi potřeba to stále opakovat. Docela bych polemizovala s Metodickým doporučením MZ ČR...využití porodních asistentek při vedení porodu ...centra porodní asistence (u fyziologického porodu/nízkorizikové ženy). Následující text se bude vztahovat na péči o nízkorizikovou ženu, u které riziko zůstává nízké po celý průběh porodu. Při výskytu komplikací, anomálií při intermitentní auskultaci nebo u jinak rizikové ženy je samozřejmé použití kontinuálního CTG.    Metodické pokyny nám říkají: „Součástí objektivního vyšetření (při příjmu na porodní sál) je ... vstupní CTG“ Není jisté, zda CTG při příjmu přináší výhody. NICE (1)  - Rutinní CTG při příjmu bylo spojeno s nárůstem SC a žádným zlepšením perinatálních výsledků, tyto důkazy ovšem nejsou dostatečně silné. FIGO (2) - CTG při příjmu zvyšuje pravděpodobnost

Co víme o nástřihu hráze - epiziotomii?

Epiziotomie byla popsána už v roce 1742 a v roce 1921 doporučována u všech porodů nulipar jako prevence porodního poranění . Léta se věřilo, že snižuje riziko závažných poranění a poruch pánevního dna a že její sutura je snadnější. Nicméně v druhé půlce 20.století začalo pomalu vyplouvat na povrch, že asi nebude tak "zázračná", jak jsme si mysleli, a že důkazy, které máme k dispozici, nejsou dostatečně silné.  Epiziotomie - nastřižení pochvy a perinea slouží k zvětšení průměru východu pánevního a usnadnění vypuzení plodu. Jedná se/jednalo se o nejčastější chirurgický zásah na světě vůbec. Četnost se u jednotlivých států pohybuje od 9% do 100%. Krátkodobé efekty epiziotomie: možné rozšíření na poranění 3. nebo 4. stupně (převážně u mediální epiziotomie!!! 11% riziko vs 2% u mediolat.), krvácení a větší krevní ztráta, edém a infekce, poranění konečníku a svěračů, poranění uretry a močového měchýře, hematom, bolest, rozestup jizvy (1) Dlouhodobé efekty: chronická infekce, ano