Hodně se mluví o změnách klimatu, strategiích jak snížit uhlíkové emise, recyklaci, vlivu znečištění na zdraví. Udělat něco pro Zemi můžeme i my – kojit!
Výlučné kojení po dobu šesti měsíců ušetří cca 95-153 kg CO2.
Masný a mlékárenský průmysl má na svědomí 30% všech skleníkových plynů. No a většina umělých výživ se vyrábí z kravského mléka. Na vyprodukování každého kilogramu prášku umělé výživy je zapotřebí až 4700 litrů vody a do ovzduší se uvolní 11-14 kg CO2. Navíc ke správné přípravě výživy je nutná horká voda, tudíž další spotřeba elektřiny. Nemluvě o obalech, který nemusí vždy skončit na recyklaci.
Protože je samozřejmě kravské mléko k vyvážené výživě vyvíjejícího se dítěte nevhodné, často se k němu přidávají palmový, kokosový, řepkový nebo slunečnicový olej, rybí olej, minerály a vitamíny. I pokud by tyto přídavky byly schopné uspokojit všechny potřeby miminka, pořád za nimi stojí kolotoč průmyslové produkce. A pak následuje celý řetězec přeprav, marketingu.. Kdyby někdo doopravdy spočítal veškeré náklady na výrobu umělé výživy, asi by se postaral o to, aby se vyráběla jen pro těch pár vzácných případů, kdy je doopravdy potřeba. Ono je ale jednodušší investovat peníze do výroby a propagace něčeho, u čeho mě nemusí zajímat dopad na zdraví a prostředí, protože to pravděpodobně nebudu já, kdo se bude potýkat s následky, než investovat čas, energii a zkušenosti do propagace kojení a pomoci matkám s cílem učinit svět lepším.
Kojení je zerowaste (pokud tedy nepočítáme CO2, který vydechuje matka a že i ona musí jíst atd :)) a novorozenci/kojenci zajišťuje vše, co potřebuje ke správnému vývoji včetně protilátek, které umělé mléko nemůže nikdy zajistit a je prevencí proti mnoha nemocím v dospělosti.
I přes to všechno je na světě plně kojených po dobu šesti měsíců jen asi 40% dětí!
Tento článek není namířen proti matkám, které krmí umělou výživou. Je spíš namířen proti těm, které krmí umělou výživou a myslí si, že tím dětem poskytnou něco lepšího, „když to stojí tolik peněz“. Ne žertuji. Míří na nás - porodní asistentky, lékaře, vlády, organizace, abychom se ještě víc zasadili o to, aby každé dítě bylo kojené a udělali tím svět lepším místem.
Inspirace pro tento článek:
https://internationalbreastfeedingjournal.biomedcentral.com/articles/10.1186/s13006-019-0243-8
Komentáře
Okomentovat
Děkuji mockráte za váš komentář!