Přeskočit na hlavní obsah

Den Země! Zerowaste kojení vs Hodněwaste umělá výživa

Hodně se mluví o změnách klimatu, strategiích jak snížit uhlíkové emise, recyklaci, vlivu znečištění na zdraví. Udělat něco pro Zemi můžeme i my – kojit!

Výlučné kojení po dobu šesti měsíců ušetří cca 95-153 kg CO2.

Masný a mlékárenský průmysl má na svědomí 30% všech skleníkových plynů. No a většina umělých výživ se vyrábí z kravského mléka. Na vyprodukování každého kilogramu prášku umělé výživy je zapotřebí až 4700 litrů vody a do ovzduší se uvolní 11-14 kg CO2. Navíc ke správné přípravě výživy je nutná horká voda, tudíž další spotřeba elektřiny. Nemluvě o obalech, který nemusí vždy skončit na recyklaci.

Protože je samozřejmě kravské mléko k vyvážené výživě vyvíjejícího se dítěte nevhodné, často se k němu přidávají palmový, kokosový, řepkový nebo slunečnicový olej, rybí olej, minerály a vitamíny. I pokud by tyto přídavky byly schopné uspokojit všechny potřeby miminka, pořád za nimi stojí kolotoč průmyslové produkce. A pak následuje celý řetězec přeprav, marketingu.. Kdyby někdo doopravdy spočítal veškeré náklady na výrobu umělé výživy, asi by se postaral o to, aby se vyráběla jen pro těch pár vzácných případů, kdy je doopravdy potřeba. Ono je ale jednodušší investovat peníze do výroby a propagace něčeho, u čeho mě nemusí zajímat dopad na zdraví a prostředí, protože to pravděpodobně nebudu já, kdo se bude potýkat s následky, než investovat čas, energii a zkušenosti do propagace kojení a pomoci matkám s cílem učinit svět lepším.

Kojení je zerowaste (pokud tedy nepočítáme CO2, který vydechuje matka a že i ona musí jíst atd :)) a novorozenci/kojenci zajišťuje vše, co potřebuje ke správnému vývoji včetně protilátek, které umělé mléko nemůže nikdy zajistit a je prevencí proti mnoha nemocím v dospělosti. 


 

I přes to všechno je na světě plně kojených po dobu šesti měsíců jen asi 40% dětí!

Tento článek není namířen proti matkám, které krmí umělou výživou. Je spíš namířen proti těm, které krmí umělou výživou a myslí si, že tím dětem poskytnou něco lepšího, „když to stojí tolik peněz“. Ne žertuji. Míří na nás - porodní asistentky, lékaře, vlády, organizace, abychom se ještě víc zasadili o to, aby každé dítě bylo kojené a udělali tím svět lepším místem.

 

Inspirace pro tento článek: 

https://internationalbreastfeedingjournal.biomedcentral.com/articles/10.1186/s13006-019-0243-8

https://www.bmj.com/company/newsroom/environmental-cost-of-formula-milk-should-be-a-matter-of-global-concern/

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Masáž hráze v těhotenství

Až 85% žen při prvním porodu utrpí nějaký typ poranění, přičemž toto poranění má mnohdy dlouhodobé následky, zvlášť pokud se jednalo o poranění třetího nebo čtvrtého stupně (nastává cca v 0,5-10%) anebo epiziotomii (jejíž rutinní používání není již dlouhou dobu doporučováno!) Rizikové faktory pro poranění jsou: abnormální polohy plodu, operační vag.porod, překotný porod, makrosomie plodu, obezita matky, nulipara, pokročilý věk matky  Poranění třetího a čtvrtého stupně je spojeno s rozestupem rány, močovou inkontinencí, dyspareunií, anální inkontinencí, fistulemi, prolapsem pánevních orgánů.  A ani nemusíme zmiňovat psychické trauma. Mnoho žen ze strachu z poranění žádá císařský řez (ačkoliv bolest přetrvávající více než jeden rok je častější u žen po SC než po vaginálním porodu - 22% vs 8%). (4) Masáž hráze zvyšuje relaxaci svalů a prokrvení hráze , napomáhá rozšíření tkání a zvýšení jejich elastičnosti, ženy se naučí uvolnit se při pocitu pálení či bolesti hráze, což je důležité při p

Intermitentní poslech ozev plodu

O intermitentním poslechu ozev toho bylo napsáno hodně, ale vzhledem k tomu, že se výsledky, které byly shledány, neodráží v české literatuře, praxi a doporučených postupech, je asi potřeba to stále opakovat. Docela bych polemizovala s Metodickým doporučením MZ ČR...využití porodních asistentek při vedení porodu ...centra porodní asistence (u fyziologického porodu/nízkorizikové ženy). Následující text se bude vztahovat na péči o nízkorizikovou ženu, u které riziko zůstává nízké po celý průběh porodu. Při výskytu komplikací, anomálií při intermitentní auskultaci nebo u jinak rizikové ženy je samozřejmé použití kontinuálního CTG.    Metodické pokyny nám říkají: „Součástí objektivního vyšetření (při příjmu na porodní sál) je ... vstupní CTG“ Není jisté, zda CTG při příjmu přináší výhody. NICE (1)  - Rutinní CTG při příjmu bylo spojeno s nárůstem SC a žádným zlepšením perinatálních výsledků, tyto důkazy ovšem nejsou dostatečně silné. FIGO (2) - CTG při příjmu zvyšuje pravděpodobnost

Indukce laktace – kojení bez porodu, adoptivní kojení

Inspirace na články mi velice často přichází ze sociálních sítí. Zahlédla jsem na instagramu fotku lesbického páru, kde obě ženy kojily a v popisku byl zmíněn Newman Goldfarb protokol, díky kterému je možné navodit laktaci i u ženy, která nikdy neporodila a nebyla těhotná. Musím se vytahat za uši, protože jsem nevěděla, že to je možné. Myslela jsem si, že se toho dá dosáhnout jen u žen, které už někdy kojily, což jak víme, je velice starý proces a všechny princátka měly kojné. Tento proces je vhodný pro adoptivní rodiče / rodiče, kteří se obrátí na náhradní matku, ženy v lesbickém páru, které se chtějí obě podílet na kojení a transgender rodiče. (Ano, byla popsána kazuistika, kdy se podařilo navodit laktaci u 30-leté transženy, která užívala hormonální terapii šest let (1)). U žen, které již kojily je proces většinou jednodušší, ale laktace se dá navodit i u žen, které nekojily. Chce to jen obrovské odhodlání a motivaci . Ale co může být lepší motivace než dát dítěti všechny prot