Přeskočit na hlavní obsah

Pozměňovací návrh - úhrada služeb porodní asistentky neprošel vs Invest in Midwives a šestinedělí v UK

 

Narazila jsem na otevřený dopis členům Výboru pro zdravotnictví od Ligy lidských práv ohledně toho, jak se vyjadřovali k připravované novele zákona č. 48/1997 Sb. o veřejném zdravotním pojištění, konkrétně k pozměňovacímu návrhu, který by umožnil úhradu některých výkonů porodních asistentek bez indikace lékaře z veřejného zdravotního pojištění. (K těmto výkonům jsou dle zákona i evropských směrnic porodní asistentky kompetentní). A protože se mi asi líbí se týrat a hýbat si žlučí, poslechla jsem si záznam jednání.

PhDr. Olga Richterová (Piráti) přednesla, že porodní asistentky mohou/by měly vést fyziologický porod bez lékaře a provádět návštěvy v šestinedělí a podporu kojení bez indikace lékaře, která je nyní potřebná, aby tyto úkony byly hrazeny pojišťovnou a že by měla být snaha zkrátit dobu hospitalizace a tudíž zajistit pomoc doma.


96/2004, §6

„Za výkon povolání porodní asistentky se považuje poskytování zdravotní péče v porodní asistenci, to je zajištění nezbytného dohledu, poskytování péče a rady ženám během těhotenství, při porodu a šestinedělí, pokud probíhají fyziologicky, vedení fyziologického porodu a poskytování péče o novorozence....“


Směrnice evropského parlamentu a Rady 2005/36/ES:

Členské státy zajistí, aby porodní asistentky měly přístup alespoň k těmto činnostem a jejich výkonu:
...
b) diagnostikovat těhotenství, sledovat normální těhotenství, provádět vyšetření nezbytná ke sledování průběhu normálního těhotenství;

c) předepisovat nebo doporučovat vyšetření nezbytná pro co nejrychlejší diagnózu rizikového těhotenství;

... 

e) pomáhat rodičce při porodu a sledovat stav plodu v děloze vhodnými klinickými a technickými prostředky 

f) provádět spontánní porody, včetně případného nástřihu hráze, v naléhavých případech i porody v poloze koncem pánevním;

g) rozpoznávat u matky nebo dítěte příznaky anomálií, které vyžadují zásah lékaře a pomáhat lékaři v případě zásahu; přijímat neodkladná opatření v nepřítomnosti lékaře, zejména ruční vyjmutí placenty a případně následné ruční vyšetření dělohy;

h) vyšetřovat novorozence a pečovat o něj, činit veškeré kroky, které se jeví nezbytnými, a provádět popřípadě okamžitou resuscitaci;

i) pečovat o rodičku, sledovat ji v šestinedělí a poskytovat jí veškeré potřebné rady umožňující vývoj novorozence v nejlepších podmínkách

Načež MUDr. Janulík (ANO) říká: „Pamatuju si období, kdy porodní asistentky nemohly vést fyziologický porod, vždy musel být přítomný lékař. A jen tak se ČR dostala na světovou špičku v perinatálce. Veďte to „friendly“ a „naturally“, jak chcete, ale stoupne vám perinatálka, stoupne vám mortalita mateřská …. to, co chcete zavádět, mi evokuje hlubokou neznalost systému, protože péči o novorozence ze začátku dělá dětská sestra a terénní pediatr, takže normálně funguje návštěva … 99,9% žen má registrujícího gynekologa a na toho se v případě obtíží obrátí … já jsem pro, ale musíte oznámit vašim voličům, že ty výsledky, které máme, už nikdy mít nebudeme … to, že jsme z porodu udělali nemocniční záležitost, má hluboké logické důvody, protože se jedná o záchranu života … péče o matku nebo dítě a to kojení, to je v rukách pediatrů, vůbec nechápu, jak vás napadají porodní asistentky, kterým to vůbec nepřísluší … samozřejmě i v porodnici, po porodu, je v péči porodních asistentek respektive sester na šestinedělí a novorozeneckých sester …. zkracování hospitalizační doby – nikdo neprotestuje, ale pokud je tam podezření na komplikaci …. dobrali jsme se k výsledkům, že nám je 90% světa může závidět a teď z toho budeme slevovat...“


- Na té špičce není jen ČR, ale i spousta jiných států, kde je možná návštěvní služba porodní asistentky v šestinedělí a i porody doma, a světě div se, není to Holandsko.

To, co pan MUDr. říká, mi evokuje hlubokou neznalost systému. Jak říká otevřený dopis, většina pediatrů návštěvní službu s různými výmluvami odmítá.

To, že jsme z normálního porodu udělali nemoc, tedy má pro něj hluboké logické důvody. (Jak víte, já nejsem zcela pro domácí porod, teda nejsem pro něj v podmínkách ČR, jinak ano.. až se hodně věcí změní a jak vidíte, asi to bude chtít ještě několik desítek let).

Péče o matku nebo dítě a kojení – jak nás napadají porodní asistentky? Tak nějak z definice profese a z definice dvou předchozích zákonů, které jsem uvedla, že. Ženská sestra už neexistuje jen tak mimochodem.

 

MUDr. Běhounek (ČSSD): „Duly, duly, to je strašný … novorozenci toho mají plný zuby a matky taktéž...“

- Wtf?! Duly?! Porodní asistentka je vysokoškolsky vzdělaný zdravotnický pracovník s jasně danými kompetencemi. Dula je speciálně vyškolená žena, která doprovází ženu v těhotenství, při porodu a poporodním období a poskytuje psychickou a fyzickou podporu. Neposkytuje zdravotní péči.


MUDr. Kasal (ANO): „Podpora pro ty duly... vůbec nedokážu pochopit, že Ministerstvo zdravotnictví je schopný to podpořit v rámci novorozenců, protože to, co se nám děje, tak vždycky zasahujou do zdravotní péče o novorozence – to je čistě lékařská záležitost … matky jsou nastartovaný a to jsou bizarní situace … jestliže vám přijde rodička s dulou a chce začít porod přirozeně, že buďto jí bude drážděn klitoris nebo pohlavním stykem, přičemž není řečeno kým, to už dochází do bizarnosti …. a ve chvíli, kdy slyším, že nechtějí vykapávat oči a nechtěj tohle a tohle, tak dobře, ale nebude to placený ze zdravotního pojištění … tyhlety výmysly ty děti ohrožujou na životě … nedělejte nástřihy, takže ty děti jsou víc žlutý, protože jsou víc zmordovaný, takže musej bejt na fototerapii...“


- Ok, znovu si pleteme duly a porodní asistentky... Mělo by být prioritou rodit přirozeně, už jen pro to, že to přináší lepší dlouhodobé zdravotní výsledky pro ženu, nemluvě o psychickém dopadu a je to taky mnohem méně nákladné pro zdravotnický systém. Klitoris a pohlavní styk. K tomu fakt nevím, co říct. Zase znova, že to nebude hrazené ze zdravotního pojištění... doufám tedy, že tímto stylem nebude hrazena rakovina u kuřáků, operace po autonehodě u opilců, komplikace Covidu u Novax atd.

Jak správně poznamenává Otevřený dopis, WHO říká, že není opodstatněné mít větší podíl než 10-15% epiziotomií.


doc. MUDr. Svoboda: „Co se týče porodních asistentek, porodu, Bulovky, to už tu jednou bylo a skončilo to, protože to nefungovalo … ať převezmou právní zodpovědnost ...pak jim dovolím cokoliv...“

- Pokud budou tyto výkony provádět bez indikace lékaře, samozřejmě budou mít zodpovědnost. Tečka.

A to vše (in your face) po tom, co byl rok 2020 Rokem zdravotních sester a porodních asistentek. ICM pro tento rok pro Mezinárodní den porodních asistentek 5.května zvolilo slogan Follow the data: Invest in midwives. Investovat více do porodních asistentek by mohlo zachránit až 4,3 milionů životů globálně každý rok. Na světě je nedostatek porodních asistentek – chybí jich až 900 tisíc. Ty, které už máme, se potýkají s překážkami, které jim nedovolují naplnit jejich potenciál. Porodní asistentky mohou poskytovat péči i mimo zdravotnická zařízení, což je vzhledem k pandemii kriticky důležité. 


 

Když už jsme u toho, tak před několika dny také vyšly nové doporučené postupy NICE pro poporodní péči. Naslouchat potřebám a preferencím ženy je hned první bod.. Pak následují pokyny pro návštěvní službu, která je/by měla být v Británii u žen po fyziologickém porodu s fyziologickým šestinedělím standardem. Délka hospitalizace (nebo délka pobytu porodní asistentky s ženou po domácím porodu) je velmi variabilní, doporučené postupy se shodují na tom, že žena může být propuštěna po tom, co vyprázdnila močový měchýř, dítě vyloučilo smolku a došlo k prvnímu uspokojivému kojení. Porodní asistentka musí navštívit ženu do 36 hodin po jejím příchodu domů/po domácím porodu. Porodní asistentka seznámí ženu s průběhem šestinedělím, zkontroluje její stav a stav novorozence a zdůrazní varovné symptomy, při kterých by se měla obrátit na lékaře.

Jak jste si jistě mohli domyslet, 6 hlasů pro, 12 hlasů proti, 5 se zdrželo.

No, jsem z toho smutná, co vám budu vykládat. Hádat se o něčem, k čemu porodní asistentky mají kompetence a měly by dělat, už jen pro to, že by to ulevilo nemocnicím, gynekologům a hlavně ženám... co už některé dělají a ženy to musí zaplatit z vlastní kapsy. Nějak se mi nechce do té mé rodné hroudy vrátit. 

 

Zdroje: 

96/2004

2005/36

Audio záznam jednání Výboru

ICM: Follow the Data: Invest in Midwives

NICE: Postnatal care

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Co víme o nástřihu hráze - epiziotomii?

Epiziotomie byla popsána už v roce 1742 a v roce 1921 doporučována u všech porodů nulipar jako prevence porodního poranění . Léta se věřilo, že snižuje riziko závažných poranění a poruch pánevního dna a že její sutura je snadnější. Nicméně v druhé půlce 20.století začalo pomalu vyplouvat na povrch, že asi nebude tak "zázračná", jak jsme si mysleli, a že důkazy, které máme k dispozici, nejsou dostatečně silné.  Epiziotomie - nastřižení pochvy a perinea slouží k zvětšení průměru východu pánevního a usnadnění vypuzení plodu. Jedná se/jednalo se o nejčastější chirurgický zásah na světě vůbec. Četnost se u jednotlivých států pohybuje od 9% do 100%. Krátkodobé efekty epiziotomie: možné rozšíření na poranění 3. nebo 4. stupně (převážně u mediální epiziotomie!!! 11% riziko vs 2% u mediolat.), krvácení a větší krevní ztráta, edém a infekce, poranění konečníku a svěračů, poranění uretry a močového měchýře, hematom, bolest, rozestup jizvy (1) Dlouhodobé efekty: chronická infekce, ano

Management obézních žen v prekoncepčním období, v těhotenství a po porodu - FIGO

Obezita je u žen ve fertilním věku častá a její výskyt stoupá, předpovídá se, že v roce 2025 bude celosvětově 21% žen obézních. Obezita ovlivňuje klinický přístup k těhotenství, monitoring a intervence a má vliv na perinatální výsledky. Obezita zvyšuje riziko výskytu diabetu typu 2 a kardiovaskulárních onemocnění. V těhotenství přispívá k výskytu gestačního diabetu (který sám o sobě zvyšuje riziko výskytu diabetu 2), jež napomáhá nadměrnému růstu plodu (LGA) a metabolickým poruchám – ty mohou vést k vzniku dětského  diabetu, dětské obezitě, snížení kognitivních funkcí a poruchám psychomotorického vývoje včetně mozkové paralýzy. Těhotné obézní ženy mají také vyšší pravděpodobnost porodu císařským řezem, obtíží se zahájením kojení a jeho kratším trváním. Je také zvýšená pravděpodobnost porodu mrtvého plodu a neplodnosti.  WHO obezitu definuje jako BMI ≥ 30, nicméně doporučení zde uvedená jsou vhodná i pro ženy s nadváhou (BMI 25-29). BMI = váha (kg) / výška (m2). Doporučení pro prekoncep

Jak klasifikovat císařské řezy a analyzovat jejich četnost - ROBSON

  Připomeňme, že dle WHO by podíl císařských řezů neměl nikde přesahovat 10-15% . V posledních desetiletích se jejich počet ovšem progresivně zvyšuje, ačkoliv všechny faktory, které se podílejí na tomto fenoménu, nejsou ještě zcela známé. Narůst císařských řezů (SC) je problémem veřejného zdraví a také zdrojem mnohých polemik ohledně rizik pro zdraví a výdajů spojených s tímto nárůstem. Pro porozumění faktorům, které určují tento fenomén a naplánování efektivních opatření pro snížení či zvýšení SC, kde je vhodné, je nezbytné mít nástroje schopné monitorovat a porovnávat podíl císařských řezů v daném zdravotnickém zařízení v průběhu času a mezi různými zdravotnickými zařízeními navzájem. Tradičně se monitoruje percentuální podíl SC na všech porodech na úrovni jednoho zařízení. Tímto způsobem získaná data jsou ovšem velmi variabilní a složité na interpretaci, poněvadž mezi zařízeními se liší úroveň péče (perinatologické centrum vs okresní porodnice), charakteristika rodiček( nízko