Přeskočit na hlavní obsah

Očkování v těhotenství proti COVID-19 - co říkají odborné společnosti?

  Royal College of Obstetricians and Gynaecologists (23/4/2021)

Očkování by mělo být nabídnuto těhotným ženám stejně jako zbytku populace v závislosti na jejich věku a rizikových faktorech (ženy s vysokým rizikem vážného průběhu COVID-19, zdravotníci, ženy s gestačním diabetem, BMI > 40, starší 45 let, afroamerické a latinskoamerické ženy).

Zdravotníci by se ženami měli prodiskutovat výhody a rizika očkování a učinit společné rozhodnutí. Tato diskuze by měla zahrnout informaci, že nejsou známy rizika u inaktivovaných vakcín a že ohledně očkování proti COVID-19 ještě nemáme dostupná všechna data (pro těhotnou populaci). Nejvíce dostupné údaje - 90 tisíc očkovaných žen v USA - máme pro Pfizer-BioNTech a Modernu – nebyly shledány žádné znepokojivé údaje o bezpečnosti.

Kojení by před očkováním nemělo být přerušeno.

Ženy, které se snaží otěhotnět, by své snahy před a po očkování neměly přerušit. Nejsou žádné důkazy, že by očkování ovlivňovalo plodnost.

Případy trombózy jsou velice vzácné a nezdají se být vázány na předchozí trombofilní stavy včetně těhotenství a šestinedělí.

 

American College of Obstetricians and Gynecologists (28/4/2021)

Těhotné ženy by měly mít přístup k očkování s ohledem na individuální rizikové faktory.

Kojícím ženám by mělo být nabídnuto očkování za stejných podmínek jako nekojící populaci.

Těhotné ženy by měly se svým lékařem prodiskutovat účinnost, bezpečnost, potenciální rizika očkování a potenciální rizika vážného průběhu COVID-19.

Ženy pod 50 let včetně těhotných by mělo být informovány o velice vzácném riziku trombózy po vakcíně Johnson&Johnson.


International Federationof Gynecology and Obstetrics (2/3/2021)

Před podáním vakcíny je třeba zhodnotit vývoj pandemie v komunitě, potenciální účinnost vakcíny, potenciální vážnost mateřské infekce, vliv infekce na plod (předčasný porod) a načasování očkování. Momentálně není preferována žádná z vakcín, ale těhotným ženám by mělo být doporučeno podstoupit přeočkování stejnou vakcínou.

Mezi očkováním proti COVID a proti chřipce/černému kašli by měl být rozestup alespoň 14 dní.

Ženám, které nechtějí být očkovány, by mělo být vyhověno a informovat je o nových údajích ohledně bezpečnosti a účinnosti (až budou dostupné).

Ženy, které plánují těhotenství, mohou být očkovány.

Očkování při kojení neohrožuje novorozence, naopak imunoglobuliny A přechází do mateřského mléka. 


 

Komentáře

  1. Naštěstí se mi to během těhotenstsví kompletně vyhnulo. Těžko říct, čím to bylo. Je pravda, že jsem byla doma. Manžel dělal taky z domu a jezdil jenom nakoupit. A taky jsme doma před tím ještě užívali inhalační kyslík. Věřím tomu, že to udělalo taky svoje. Ale jako v tomhle ohledu si fakt nedokážu soudit, díky čemu se nám to vyhnulo. Mám pocit, že jsme byli snad jediní. :)

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Děkuji mockráte za váš komentář!

Populární příspěvky z tohoto blogu

Masáž hráze v těhotenství

Až 85% žen při prvním porodu utrpí nějaký typ poranění, přičemž toto poranění má mnohdy dlouhodobé následky, zvlášť pokud se jednalo o poranění třetího nebo čtvrtého stupně (nastává cca v 0,5-10%) anebo epiziotomii (jejíž rutinní používání není již dlouhou dobu doporučováno!) Rizikové faktory pro poranění jsou: abnormální polohy plodu, operační vag.porod, překotný porod, makrosomie plodu, obezita matky, nulipara, pokročilý věk matky  Poranění třetího a čtvrtého stupně je spojeno s rozestupem rány, močovou inkontinencí, dyspareunií, anální inkontinencí, fistulemi, prolapsem pánevních orgánů.  A ani nemusíme zmiňovat psychické trauma. Mnoho žen ze strachu z poranění žádá císařský řez (ačkoliv bolest přetrvávající více než jeden rok je častější u žen po SC než po vaginálním porodu - 22% vs 8%). (4) Masáž hráze zvyšuje relaxaci svalů a prokrvení hráze , napomáhá rozšíření tkání a zvýšení jejich elastičnosti, ženy se naučí uvolnit se při pocitu pálení či bolesti hráze, což je důležité při p

Intermitentní poslech ozev plodu

O intermitentním poslechu ozev toho bylo napsáno hodně, ale vzhledem k tomu, že se výsledky, které byly shledány, neodráží v české literatuře, praxi a doporučených postupech, je asi potřeba to stále opakovat. Docela bych polemizovala s Metodickým doporučením MZ ČR...využití porodních asistentek při vedení porodu ...centra porodní asistence (u fyziologického porodu/nízkorizikové ženy). Následující text se bude vztahovat na péči o nízkorizikovou ženu, u které riziko zůstává nízké po celý průběh porodu. Při výskytu komplikací, anomálií při intermitentní auskultaci nebo u jinak rizikové ženy je samozřejmé použití kontinuálního CTG.    Metodické pokyny nám říkají: „Součástí objektivního vyšetření (při příjmu na porodní sál) je ... vstupní CTG“ Není jisté, zda CTG při příjmu přináší výhody. NICE (1)  - Rutinní CTG při příjmu bylo spojeno s nárůstem SC a žádným zlepšením perinatálních výsledků, tyto důkazy ovšem nejsou dostatečně silné. FIGO (2) - CTG při příjmu zvyšuje pravděpodobnost

Indukce laktace – kojení bez porodu, adoptivní kojení

Inspirace na články mi velice často přichází ze sociálních sítí. Zahlédla jsem na instagramu fotku lesbického páru, kde obě ženy kojily a v popisku byl zmíněn Newman Goldfarb protokol, díky kterému je možné navodit laktaci i u ženy, která nikdy neporodila a nebyla těhotná. Musím se vytahat za uši, protože jsem nevěděla, že to je možné. Myslela jsem si, že se toho dá dosáhnout jen u žen, které už někdy kojily, což jak víme, je velice starý proces a všechny princátka měly kojné. Tento proces je vhodný pro adoptivní rodiče / rodiče, kteří se obrátí na náhradní matku, ženy v lesbickém páru, které se chtějí obě podílet na kojení a transgender rodiče. (Ano, byla popsána kazuistika, kdy se podařilo navodit laktaci u 30-leté transženy, která užívala hormonální terapii šest let (1)). U žen, které již kojily je proces většinou jednodušší, ale laktace se dá navodit i u žen, které nekojily. Chce to jen obrovské odhodlání a motivaci . Ale co může být lepší motivace než dát dítěti všechny prot