Přeskočit na hlavní obsah

Očkování v těhotenství proti COVID-19 - co říkají odborné společnosti?

  Royal College of Obstetricians and Gynaecologists (23/4/2021)

Očkování by mělo být nabídnuto těhotným ženám stejně jako zbytku populace v závislosti na jejich věku a rizikových faktorech (ženy s vysokým rizikem vážného průběhu COVID-19, zdravotníci, ženy s gestačním diabetem, BMI > 40, starší 45 let, afroamerické a latinskoamerické ženy).

Zdravotníci by se ženami měli prodiskutovat výhody a rizika očkování a učinit společné rozhodnutí. Tato diskuze by měla zahrnout informaci, že nejsou známy rizika u inaktivovaných vakcín a že ohledně očkování proti COVID-19 ještě nemáme dostupná všechna data (pro těhotnou populaci). Nejvíce dostupné údaje - 90 tisíc očkovaných žen v USA - máme pro Pfizer-BioNTech a Modernu – nebyly shledány žádné znepokojivé údaje o bezpečnosti.

Kojení by před očkováním nemělo být přerušeno.

Ženy, které se snaží otěhotnět, by své snahy před a po očkování neměly přerušit. Nejsou žádné důkazy, že by očkování ovlivňovalo plodnost.

Případy trombózy jsou velice vzácné a nezdají se být vázány na předchozí trombofilní stavy včetně těhotenství a šestinedělí.

 

American College of Obstetricians and Gynecologists (28/4/2021)

Těhotné ženy by měly mít přístup k očkování s ohledem na individuální rizikové faktory.

Kojícím ženám by mělo být nabídnuto očkování za stejných podmínek jako nekojící populaci.

Těhotné ženy by měly se svým lékařem prodiskutovat účinnost, bezpečnost, potenciální rizika očkování a potenciální rizika vážného průběhu COVID-19.

Ženy pod 50 let včetně těhotných by mělo být informovány o velice vzácném riziku trombózy po vakcíně Johnson&Johnson.


International Federationof Gynecology and Obstetrics (2/3/2021)

Před podáním vakcíny je třeba zhodnotit vývoj pandemie v komunitě, potenciální účinnost vakcíny, potenciální vážnost mateřské infekce, vliv infekce na plod (předčasný porod) a načasování očkování. Momentálně není preferována žádná z vakcín, ale těhotným ženám by mělo být doporučeno podstoupit přeočkování stejnou vakcínou.

Mezi očkováním proti COVID a proti chřipce/černému kašli by měl být rozestup alespoň 14 dní.

Ženám, které nechtějí být očkovány, by mělo být vyhověno a informovat je o nových údajích ohledně bezpečnosti a účinnosti (až budou dostupné).

Ženy, které plánují těhotenství, mohou být očkovány.

Očkování při kojení neohrožuje novorozence, naopak imunoglobuliny A přechází do mateřského mléka. 


 

Komentáře

  1. Naštěstí se mi to během těhotenstsví kompletně vyhnulo. Těžko říct, čím to bylo. Je pravda, že jsem byla doma. Manžel dělal taky z domu a jezdil jenom nakoupit. A taky jsme doma před tím ještě užívali inhalační kyslík. Věřím tomu, že to udělalo taky svoje. Ale jako v tomhle ohledu si fakt nedokážu soudit, díky čemu se nám to vyhnulo. Mám pocit, že jsme byli snad jediní. :)

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Děkuji mockráte za váš komentář!

Populární příspěvky z tohoto blogu

Masáž hráze v těhotenství

Až 85% žen při prvním porodu utrpí nějaký typ poranění, přičemž toto poranění má mnohdy dlouhodobé následky, zvlášť pokud se jednalo o poranění třetího nebo čtvrtého stupně (nastává cca v 0,5-10%) anebo epiziotomii (jejíž rutinní používání není již dlouhou dobu doporučováno!) Rizikové faktory pro poranění jsou: abnormální polohy plodu, operační vag.porod, překotný porod, makrosomie plodu, obezita matky, nulipara, pokročilý věk matky  Poranění třetího a čtvrtého stupně je spojeno s rozestupem rány, močovou inkontinencí, dyspareunií, anální inkontinencí, fistulemi, prolapsem pánevních orgánů.  A ani nemusíme zmiňovat psychické trauma. Mnoho žen ze strachu z poranění žádá císařský řez (ačkoliv bolest přetrvávající více než jeden rok je častější u žen po SC než po vaginálním porodu - 22% vs 8%). (4) Masáž hráze zvyšuje relaxaci svalů a prokrvení hráze , napomáhá rozšíření tkání a zvýšení jejich elastičnosti, ženy se naučí uvolnit se při pocitu pálení či bolesti hráze, což je důležité při p

Co víme o nástřihu hráze - epiziotomii?

Epiziotomie byla popsána už v roce 1742 a v roce 1921 doporučována u všech porodů nulipar jako prevence porodního poranění . Léta se věřilo, že snižuje riziko závažných poranění a poruch pánevního dna a že její sutura je snadnější. Nicméně v druhé půlce 20.století začalo pomalu vyplouvat na povrch, že asi nebude tak "zázračná", jak jsme si mysleli, a že důkazy, které máme k dispozici, nejsou dostatečně silné.  Epiziotomie - nastřižení pochvy a perinea slouží k zvětšení průměru východu pánevního a usnadnění vypuzení plodu. Jedná se/jednalo se o nejčastější chirurgický zásah na světě vůbec. Četnost se u jednotlivých států pohybuje od 9% do 100%. Krátkodobé efekty epiziotomie: možné rozšíření na poranění 3. nebo 4. stupně (převážně u mediální epiziotomie!!! 11% riziko vs 2% u mediolat.), krvácení a větší krevní ztráta, edém a infekce, poranění konečníku a svěračů, poranění uretry a močového měchýře, hematom, bolest, rozestup jizvy (1) Dlouhodobé efekty: chronická infekce, ano

Jak klasifikovat císařské řezy a analyzovat jejich četnost - ROBSON

  Připomeňme, že dle WHO by podíl císařských řezů neměl nikde přesahovat 10-15% . V posledních desetiletích se jejich počet ovšem progresivně zvyšuje, ačkoliv všechny faktory, které se podílejí na tomto fenoménu, nejsou ještě zcela známé. Narůst císařských řezů (SC) je problémem veřejného zdraví a také zdrojem mnohých polemik ohledně rizik pro zdraví a výdajů spojených s tímto nárůstem. Pro porozumění faktorům, které určují tento fenomén a naplánování efektivních opatření pro snížení či zvýšení SC, kde je vhodné, je nezbytné mít nástroje schopné monitorovat a porovnávat podíl císařských řezů v daném zdravotnickém zařízení v průběhu času a mezi různými zdravotnickými zařízeními navzájem. Tradičně se monitoruje percentuální podíl SC na všech porodech na úrovni jednoho zařízení. Tímto způsobem získaná data jsou ovšem velmi variabilní a složité na interpretaci, poněvadž mezi zařízeními se liší úroveň péče (perinatologické centrum vs okresní porodnice), charakteristika rodiček( nízko